Először is tegyük tisztába a fogalmakat! Mi is az a lisztérzékenység? Vagy ez más, mint a gluténérzékenység?
A lisztérzékenység, vagy más néven cöliákia, vagy más néven gluténérzékenység. Ugyanaz a fogalom, a magyar megjelölés a liszttel kapcsolatosan mégis megtévesztő lehet.
Aki lisztérzékeny, nem mindenfajta lisztre érzékeny és nem csak a lisztre érzékeny! A búza mellett a rozs és az árpa azok a növények, melyekben található fehérjékről beszélünk. Azaz nem a lisztre érzékeny, aki lisztérzékeny, hanem a gliadinra, a szekalinra, és a hordeinre.
Azaz aki lisztérzékeny, nem ehet semmilyen ételt, ami ezeket a bizonyos fehérjéket tartalmazza, a legkisebb mennyiségben sem!
Vannak azonban olyan lisztek is, amiket a lisztérzékeny bátran fogyaszthat: kukoricaliszt és rizsliszt, amit itthon a legnagyobb boltokban lehet vásárolni, nemcsak a bio boltokban. A zabliszt egy érdekes dolog. A zab alapvetően nem tartozik a tiltott élelmiszerek közé. Így aztán fogyasztható lenne… A feltételes mód azért van, mert a zabot feldolgozó üzemek más gabonával is dolgoznak, elsősorban búzával. Így nem biztosított minden esetben, hogy a gépeken nem marad búzaliszt, amivel a zabot feldolgozzák. Ha biztosra akarunk menni, akkor nézzük meg, mi van a zacskóra írva! Ha rá van írva, hogy “búzát feldolgozó üzemben készül”, akkor inkább hagyjuk. Az biztos, ha a gluténmentes megjelölést nézzük!
Nekem eddig bejött a zab. Rendszeresen fogyasztok zabkását, illetve használok zablisztet. Gluténmentes, finom és tápláló. Energia van benne rendesen, ami lassan bomlik le. Pontosan emiatt alkalmas reggelire – ki lehet vele bírni ebédig! Vacsira csak annak ajánlanám, aki épp hízókúrán van, vagy pajzsmirigytúlműködést diagnosztizáltak nála.
És még néhány dolog, amiről nem is gondolnánk, hogy lisztérzékenyek nem fogaszthatják. Ez persze nem teljes lista. Inkább olyan “jé, hát ez is ilyen?”-lista.
- Cikóriakávé – Van egy rossz hírem: ez is tiltott. Mivel a cikória gabonából készül. Sajnos, ezt sem lehet fogyasztani. Így aztán jól meg kell nézni az összes instant kávé összetételét. Mivel tartalmazhat cikóriát, így tiltott lehet. Ha rá van írva, hogy glutént tartalmazhat, felejtsük el az összes ilyen instant kávét.
- Keményító – A keményítő alapesetben búzából készül. Vannak más növények is, melyekből készülhet keményítő. Még jó, hogy feltalálták a kukoricakeményítőt, vagy a rizskeményítőt. Ezek fogyaszthatók, mivel nem tartalmazzák a búzakeményítőben megtalálható gliadint.
- Puding – Ezt sem gondolnánk, hogy lisztből készül. De sajnos, ennek az összetevői között is van tiltott szer.
Mi is ebből az egészből a lényeg? Aki lisztérzékeny, nem a “lisztre” érzékeny. Vannak lisztek, amikre nem érzékeny. És nemcsak azokra a bizonyos lisztekre érzékeny. Ezért én inkább a gluténérzékeny fogalmat használom, ez valamivel pontosabb.
Ha többet szeretnél tudni a lisztérzékenység tudományos részéről, akkor olvasd el a Szendi Gábor bejegyzését. Ha a közösségi tudásmegosztás érdekel, akkor a Wikipédia cikkét.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: