Itt a medvehagymaszezon a nyakunkon! A párom nemrég hozott finom, illatos (na jó, hagymaszagú, de akkor is…), friss, ropogós medvehagymát. Mi mást is lehetne csinálni belőle, mint medvehagymás gnocchit! Igen, jól hallottad! Mert ezzel sincs semmi gond, meg lehet csinálni glutén- és laktózmentesen, rendkívül egyszerűen.
Sokan bele se vágnak, ha meghallják azt a szót, hogy “gnocchi”. Merthogy inkább megveszik a boltban az előre elkészítettet, amit csak ki kell főzni, vagy egyszerűen csak kicsit meg kell melegíteni. Pedig semmi ördöngösség nincs benne (na jó, nem két perc). Nem is annyira macerás, mint amire gondolnál!
Mi hát a teendő?
Először is készítsd elő a hozzávalókat:
- kb. 1 kg burgonya;
- kb. 20-30 dkg rizsliszt/zabliszt keveréke;
- 1 tojás (van, aki csak a sárgáját teszi bele);
- egy csokor medvehagyma;
- laktózmentes főzőtejszín;
- só, bors a fűszerezéshez;
- és persze egy kis olaj a sütéshez;
- reszelt parmezán vagy pecorino a tetejére.
Először is a burgonyát egészben főzd meg! Ha sietsz, akkor nyugodtan hámozd meg, darabold fel és főzd meg úgy, jóval gyorsabban készen van így. Ha maradsz a hosszabb verziónál, számolj rá, hogy a krumpli méretétől függően 30-50 perc is kell a főzéshez. Akkor van kész, ha a villát át tudod rajta szúrni könnyedén. Ha készen vagy vele, még forrón hámozd meg. Úgy a legkönnyebb, hogy egy villára felszúrod, majd egy kis hámozókés segítségével megpróbálod az ujjaid elégetése nélkül valahogy leszedni a héját. (Ha darabolva főzted meg, sokkal egyszerűbb, csak le kell róla önteni a vizet.)
Ezt követően krumplinyomón törd át a burgonyát, vagy villával jó alaposan törd össze. Várd meg, amíg elhűl annyira, hogy kézzel hozzá tudj nyúlni. Ezt követően kezdd el apránként hozzáadni a lisztet, a tojást és egy kevés vizet. A recept szerint egy adag burgonyához harmadannyi liszt kell. Sajnos, a zöldség állaga befolyásolja, mennyi lisztet vesz fel. Akkor jó, ha egy kicsit még ragadós, de valamennyire formázható masszát kapunk.
És most jön a “teljesen mindegy, hogy csinálod, csak nézzen ki gnocchinak” – rész. Én vastagabb hurkákat szoktam készíteni, majd azt felszelem kb. 2 cm-es darabokra, villával kicsi mintát nyomok bele. Van, aki kis golyókat csinál és azt nyomkodja meg villával. A technika teljesen mindegy. Az a lényeg, úgy nézzen ki, amit szívesen megeszel!
Közben tegyél fel egy nagy fazékba vizet forrni! A vízbe tegyél egy kis gluténmentes ételízesítőt, kis sót és olajat. Ha forr a víz, tedd bele főni a nyers gnocchikat. Ha feljönnek a víz tetejére, akkor készen is vannak. Akkor jársz jól, ha nem egyszerre teszed bele, hanem több részletben, könnyebb kiszedni és nem fognak szétfőni.
Szűrd le, tedd félre.
És most jön a szósz! 🙂 Mosd meg jól a medvehagymát, vágd fel apróbb darabokra. Egy serpenyőben vagy wokban melegíts fel egy kis olivaolajat (nem extra szüzet!), vagy kókuszzsírt, vagy amivel főzöl. Fonnyaszd meg rajta a medvehagymát, de ne égesd el. Majd öntsd rá a laktózmentes főzőtejszínt (én egy 250 ml-es dobozt szoktam kettőnknek használni) és forrald fel, majd kevergesd addig lassú tűzön, amíg be nem sűrűsödik. Tegyél hozzá egy kis sót és borsot ízesítésnek.
Tejszín helyett használhatsz rizstejet vagy kókusztejet is. Ha nem akar sűrűsödni, egy kis burgonyakeményítővel rá lehet segíteni.
Ha kellően sűrű, tedd bele a gnocchit, melegítsd át és máris fogyaszthatod. Szerintem úgy a legfinomabb, ha a tetejére szórunk egy kis parmezánt vagy pecorinot.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: