Fogyatékos vagyok

Nem, nem elmebeli fogyatékosságom van. Sőt, mozgás- és látássérült sem vagyok, minden végtagom megvan és még sorolhatnám.. A gluténérzékenység miatt számítok fogyatékosnak, egészen pontosan “súlyos fogyatékossággal élőnek”. 

De mit is jelent ez az egész? 

Van egy kormányrendelet, ami leírja, hogy milyen betegséget minősített a jogalkotó súlyosan fogyatékos állapotot jelentő betegségnek. Ezek között szerepel K900 kóddal a cöliákia, azaz a gluténérzékenység is. Kicsit meglepődtem, amikor megláttam a felsorolást. Nem számoltam össze, de 17 csoportban számos betegséget soroltak fel. 

Kicsit megdöbbentem akkor, amikor azt kellett tudomásul vennem, hogy “fogyatékos” vagyok, de a gluténérzékenység is ezek közé tartozik. A köztudatban a “fogyatékos” fogalom nem éppen ezt jelenti.

És hogy miért is fontos ez annyira? Hát a kedvezmények miatt. Igaz, felnőttként nincs sok, de úgy hiszem, azt a keveset is ki kell használni.

Milyen kedvezményre számíthat egy diganosztizált, felnőtt gluténérzekeny?

Ha van befizetendő személyi jövedelemadója, akkor abból 2016-ban havonta 5.550 Ft kedvezményt kaphat (a mindenkori minimálbér 5%-a). Igen, jól hallottad. Havonta 5.550 Ft, és csak akkor, ha adózol. Nem sok. Ha összeszámolod, hogy mennyivel többet fizetsz a boltban csak azért, mert cöliákiás vagy, nem kell sokat gondolkodni: nem fedezi a havi különbséget. Én mégis azt mondom, ez is havonta pontosan annyival több, mint ami enélkül lenne. Úgyhogy utána kell járni. 

Figyelem! Frissítés: 2017-ben havonta 6.350 Ft, azaz évi 76.200 Ft az adókedvezmény összege!

Hogyan kaphatod meg az adókedvezményt?

Kell hozzá egy gasztroenteorológus vagy kórházi jelentés alapján a háziorvos által kiállított papír, amiben kimondják a cöliákiát, az emésztőrendszer felszívódási zavarát. 

Az igazolást a diagnózis napjától, vagy azt követő naptól állítják ki. Ez nekem kicsit fura volt, hiszen én születésemtől fogva gluténérzékeny vagyok. De a szabály az szabály: akkor van igazolás, ha diagnosztizálták a cöliákiát

Úgyhogy a mai naptól én is súlyosan fogyatékos betegnek minősülök, így a mai naptól nekem is jár az adókedvezmény. Sajnos nem volt rövid az az időszak, ami alatt az orvosoknak sikerült végigmenni a protokollon, ami szükséges ahhoz, hogy diagnosztizálják a betegséget.

Sajnos, a természetgyógyászok nem állíthatnak fel diagnózist, így nekem is az orvosi kivizsgálást javasolták. Nem volt más választásom, nekem is el kellett menni egy halom orvosi vizsgálatra, visszamenni a leletekért. Nem volt egy rövid tortúra.

Nagyjából november közepén kezdődött az egész és ma reggel lett vége. Tegnap kaptam meg a hivatalos, gasztroenteorológus által kiállított igazolást a megfelelő BNO kóddal (ez a betegségek általános osztályozási rendszere): K900. És ma voltam a háziorvosomnál, aki kiállította a hivatalos igazolást: súlyosan fogyatékos vagyok.

Hogyan lehet érvényesíteni az adókedvezményt, ha megvan az orvosi igazolás?

A munkáltatónál kell szólni a pénzügynek, ahol egy nyilatkozatot kell kitölteni a súlyos fogyatékosság tényéről és kérni az adókedvezményt. Fontos: a munkáltatónak nem kell leadni az eredeti igazolást!! Azt meg kell őrizni egészen addig, amig az érvényes és van adófizetési kötelezettségünk – azaz akár 20-30 évig is. A nyilatkozat alapján a munkáltató (pénzügy, munkaügy, mindegy, hogy minek nevezzük) megállapítja a fizetendő adót és érvényesíti az adókedvezményt – azaz ennyivel kevesebb összeget kell befizetni az adóban. Ha egyéni vállalkozó, vagy cégtulajdonos vagy, akkor a könyvelőddel beszéld meg ennek a módját.

Ha nem bízol a munkáltatódban, akkor az év végi adóbevallásnál kell beírni a megfelelő rubrikába és megkapod utólag ezt az összeget – persze, itt is van egy kis apróság: amikor küldi a NAV

Van már ilyen igazolásod, de nem vetted igénybe az adókedvezményt? Akkor sincs gond, úgynevezett “önellenőrzés” útján lehet érvényesíteni az összeget. Az a legjobb, ha ehhez könyvelőt keresel meg, mert az igazolás kiállításának napjától az összes adóbevallásod módosítani kell. 

És még mi járhat? Abban az esetben, ha nem Te, hanem a gyermeked cöliákiás, emelt családi pótlékra vagy jogosult. Ennek a szabályairól bővebben itt olvashatsz: az emelt összegű családi pótlékról

Címkék: , ,
Tovább a blogra »