Egy barátnőm nagymamája igazi úrinő volt. Egyszer kórházban volt és ki kellett mennie a WC-re. Úgy negyed órába telt, mire a lányának elmagyarázta, hogy neki ki kell mennie WC-re. Mert volt néhány szó, ami hiányzott a szótárából. Többek között ez is. De ettől függetlenül ez rendkívül fontos dolog. Igenis beszélni kell róla. Mégha más szavakkal, mégha körülírva is, akkor is. Mert a hasmenés tényleg sz@r ügy. Sajnos, szó szerint.
A gluténérzékenység és a hasmenés miért is van? Merthogy már elolvashattad egyik korábbi bejegyzésemben (na jó, több bejegyzésben is), hogy ez a betegség többek között arról is szól, hogy a Te szervezeted is mielőbb megpróbálja kiüríteni magából a káros anyagot, azaz a glutént. Ennek pedig egyik legjobb módja a szervezeted szerint, ha a táplálékot minél előbb kiüríti magából. Az nem érdekli a beleidet, hogy megemésztették vagy sem a kaját, lényeg, hogy távozzon a glutén. És ekkor jön a hasmenés.
Ha hasmenésed van, akkor perre nem kell egyből arra gondolnod, hogy gluténérzékeny vagy, vagy laktózérzékeny, vagy gyulladásos bélbetegséged van. A romlott étel elég gyorsan keresztülmegy rajtad, egy-egy nap. Egy vírusos fertőzés sem tart 3-4 napnál tovább.
Azonban ha a hasenés nem akar szűnni, akkor el kell menned orvoshoz. Ha sok tünet fennáll a gluténérzékenység tünetei közül, akkor már jó, ha az elején elkezdesz gyanakodni. Ha laktózérzékeny vagy, akkor a hasmenés mindig a tejtartalmú ételek fogyasztása után következik. Görcsökkel, szelekkel, fájdalommal. Az érzékenység mértéke határozza meg azt, hogy mennyire súlyosak a tünetek.
A gluténérzékenység utáni hasmenés már nem ennyire egyszerű. Ha nem tudsz az érzékenységedről és rendszeresen fogyasztasz glutént, akkor lehet, hogy “normálisnak” tűnő székleted lehet reggelenként. De az is lehet, hogy rendszeres, de enyhe hasmenésed van. Ha hosszú ideig nem eszel gluténtartalmú ételt, de visszaeső leszel, akkor bizony jönnek a tünetek rögtön a fogyasztás után. Nemcsak a hasmenés. Figyelj oda, figyelj magadra!