Gluténterápia

Gyom vagy gyógynövény? A tyúkhúr

Gyerekkorom egyik markáns élménye köt a tyúkhúrhoz. Nagyanyámék kertjében az állatok egy kerítéssel voltak elválasztva az előkerttől. Az előkertben volt egy diófa és azalatt rengeteg tyúkhúr volt – merthogy a dió gyökerei nem tesznek túlzottan jót az alatta élő növényeknek, így nem csoda, hogy csak a tyúkhúr maradt meg. Nem irtották ki a nagyszüleim, mert mondták, hogy jó a tyúkoknak – a neve is ez: tyúkhúr. 

Egyik nyári estén mondta nagyanyám, hogy adjak a tyúkoknak tyúkhúrt. Úgy gondoltam, hogy ennek legjobb módja, ha a fa alatt kitépem a növényt gyökerestül és a kerítés felett átdobom a tyúkoknak. Lustaságom azonban meglehetősen csúnyán megtorolta magát. A kerítés tetején volt egy szögesdrót kifeszítve és nekem sikerült az egyik mozdulatnál belehúznom a kezem a szögesdrót kiálló részébe. Kb. 1 mm-en múlt, hogy nem a verőeremet vágtam el. Így is vérzett rendesen. Szerencsére a seb begyógyult, bajom nem lett, viszont ezután nem dobáltam át semmit a kerítés tetején. 

Jó ideig a tyúkhúr gazként szerepelt a saját szótáramban. Úgy bő tíz évvel ezelőtt azonban elkezdtem a gyógynövények felé fordulni. Azon vagyok, hogy minél kevesebb mesterséges anyag kerüljön a szervezetembe és amit lehet, gyógynövénnyel oldjak meg. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem megyek el soha orvoshoz és a szükséges, mással nem helyettesíthető gyógyszereket nem szedem be. De ha egy gyógyszert teljes mértékben ki lehet váltani gyógynövénnyel, azt használom. Pláne akkor, amikor a háziorvosom is azt mondja, hogy izlandi zúzmó cukorkát szopogassak, ha fáj a torkom. Egyébként pedig hiszem, hogy a gyógynövényekkel számos orvosi kezelés hatását lehet erősíteni, felgyorsítani a gyógyulási időt. Családunkban erre számos példa van. 

A tyúkhúr a gyógynövények között az elhanyagoltak közé tartozik. Amikor bementem a gyógyszertárba, hogy kérek tyúkhúrt, akkor a név hallatán a gyógyszerész nénik elmosolyodtak. Elég vicces neve van, szó mi szó. Viszont sok mindenre lehet használni. 

  1. Szaponin tartalma miatt hashajtóként, vízhajtóként használják – éppen ezért óvatosan vele! Hosszú ideig és nagy mennyiségben ne fogyasszuk!
  2. Álmatlanság esetén segít az elalvásban.
  3. Jót tesz a vércukor szintnek. Pontosan ezért a diabeteszes betegek számára ajánlott a fogyasztása, akár salátában, akár teaként is. Ráadásul ha még nem vagy cukorbeteg, de az inzulinreszisztenciát már diagnosztizálták nálad, ennek a gyógynövénynek a fogyasztása akkor is jót tesz Neked!
  4. Méregtelenít, normalizálja a máj működését. Ez a tulajdonsága segít az ekcéma tüneteinek enyhítésében is – belsőleg fogyasztva, de a beteg testrész átmosásával is. 
  5. Ráadásul a fogkövet is leszedi, ha fogmosás után öblögetünk vele. Ilyenkor egy erősebb teát kell készíteni, amit ne nyelj le, mert pocsék íze van!
Kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Tyúkhúr

Kép forrása: https://hu.wikipedia.org/wiki/Tyúkhúr

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!