Gluténterápia

Zánkai Gyógynövényvölgy

Semmi titok nincs benne, hogy számomra rendkívül fontosak a gyógynövények. Egy fitoterapeuta szavaival élve, „ha Hippokratesznak jó volt, akkor nekünk miért nem”. Vannak, akik szerint a gyógynövények nem érnek semmit, mások szerint meg csak a gyógynövények hatásosak, a gyógyszereket tekintik ördögtől valónak. Az igazság szerintem nem odaát, hanem középütt van. 

Rengeteg gyógyszer alapanyaga gyógynövény. Ráadásul a gyógynövényekkel már évezredek óta kezelnek betegségeket. A mai orvostársadalom egy része is elfogadja, hogy legalább kiegészítő kezelésként az emberek gyógynövényeket használjanak. Amikor ősszel orvosnál voltam, a háziorvosom a torokfájásnál a tünetek enyhítésére kifejezetten az izlandi zuzmót ajánlotta. 

Lehet a gyógynövényeket szeretni, vagy nem szeretni. Én úgy gondolom, hogy kellő óvatossággal, odafigyeléssel meghatározott betegségek esetén hatásosnak bizonyulnak. Fontos azonban, hogy tudjuk, milyen betegségben „szenvedünk”, ezt azonban csak orvos diagnosztizálhatja. 

Így aztán örömmel vettem az ötletet, hogy egyik hétvégi utazásunk során ejtsük útba a Zánkai Gyógynövényvölgyet. 

Minden nap 9-től este 6-ig van nyitva nyári időszakban, télen úgy tudom, hogy kicsit rövidebb a nyitva tartás – igazodva nyilvánvalóan a nap járásához. 

Egy szép szombati délelőtt felkerekedünk és nyitásra sikerült odaérni a gyógynövényvölgy látogatóközpontjának kapujába, ahol tárt ajtókkal várták a látogatókat. A nyári meleg miatt először a kert megtekintését javasolták nekünk. A kert 7000 m2 nagy és rengeteg minden található benne. Tematikusan rendezték el a növényeket, bár azt, hogy melyik mire való, csak onnan tudtuk meg, hogy a növényekhez egyenként odatűztek kis kártyácskákat, amin nemcsak a magyar és latin nevük, hatóanyaguk, virágzásuk, hanem a kezelt megbetegedések is olvasható volt. Az egyéb táblácskák akkor még üresen várták a rájuk helyezendő feliratokat.

Kérdezni persze lehetett az ott lévőktől, akik a még külön rá is kérdeztek a látogatás végén, hogy minden információt megtaláltunk-e, amit akartunk. 

A kertben rengeteg gyógynövényt mutatnak be, igazából nem tudnám összeszámolni, pontosan mennyit. Emellett olyan haszonnövények is vannak, például paprika, paradicsom, kukorica, amelyek gyógynövényekként is hasznosíthatóak. Például a kukoricabajusz vesebajokra használt. 

Ha valaki virágtengerben szeretné megtekinteni a helyet, várjon jövő április-májusig, a legtöbb növény ugyanis olyankor virágzik. De így is bőven láttuk szépséget. Sajnos, a meleg időjárás meglehetősen kikezdte a növényeket, még a folyamatos öntözés ellenére is. 

A levendulaszüretről egy-két hónappal lemaradtunk, de ha jól sejtem, elég impresszív látvány lehet a szőlőtőkék között növekvő hatalmas levendulacsík. Mellette rozmaringot is vetettek hosszú sorban, mely virág híján inkább érdekes, mint szemet gyönyörködtető látvány. 

Nagyon jó, hogy van hely megnézni a növényeket, odamenni és megszagolgatni őket. A kakukkfű illata, a rozmaring ismert ugyan a konyhából, de itt sokkal erőteljesebb, mint a szárított fűszeres tasakban. 

A bejáratnál lévő épületben kis kiállítás, illetve feldolgozó üzem működik. Gondolom, a nyáron leszedett levendula is itt kerül a dobozokba, tasakokba. Szombat révén feldolgozás nem volt, de megnézhettük az eszközöket, amikkel darabolják, morzsolják, szárítják a virágokat. Nagyon kellemes illat volt a láthatóan rendkívül jól kezelt légkörű helyiségben. Számos berendezés gondoskodik a növények feldolgozásához ideális hőmérsékletről és páratartalomról. A völgyet üzemeltető tulajdonosok elmondták, hogy a feldolgozás nem kizárólag a helyben termő növényeket érinti. Úgy 30 km-es körzetben járják az erdőt-mezőt és gyűjtik a magas hatóanyagtartalmú növényeket, a gyűjtési előírások betartásával. 

Ekkor tudtam meg például azt az érdekességet is, hogy még kertész végzettséggel sem tudnak néhány gyógynövényt mesterséges körülmények között, kertben termeszteni. Egyszerűen nem tudják, hogy pontosan milyen körülmények kellenek a megfelelő minőségű növény kialakulásához. Ráadásul azt is elmondták, hogy számos vadon termő növénynek jóval magasabb a hatóanyagtartalma, mint az egyébként biogazdaságban ültetett növényeké. A Völgy erre is nagy hangsúlyt helyez: biogazdálkodás folyik a területen, az áramellátást napelem, illetve napkollektorok segítik. 

A tárlaton folyamatos filmvetítést tekintve kaphat az érdeklődő pontos információkat a növényekről, és közben finom, helyben készített gyógyteát kóstolhat. 

A kezdeményezés, amit itt láthattunk magával ragadó és nagyon tanulságos. Rengeteg munka és tudás van mögötte. 2 évvel ezelőtt kezdték el a fejlesztést és 2015 tavaszán nyitottak meg. Még kicsit gyerekcipőben járnak, láthatóan elbírna még egy kis személyzetbővítést a hely, bár valószínűleg ennek még nem jött el az ideje. Remélem, hogy a kezdeti nehézségek ellenére minél hosszabb ideig működni fognak és minél több emberhez jutnak el ezek a hasznos információk.

Bízom abban, hogy küldetésük sikerrel jár és egyre többen és többen próbálják ki a gyógyteák és gyógykrémek jótékony hatását.

Elérhetőségük: 

http://www.gyogynovenyvolgy.hu

Facebook-oldaluk: 

https://www.facebook.com/GyogynovenyVolgyZanka/

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!