Gluténterápia

Vegán bisztró Budapest szívében – Gréta konyhája

Vegetáriánusként nem egyszerű az élet. A magyar éttermek többségében a vegetáriánus étel kimerül a rántott gomba, rántott sajt kombinációiban, jobb esetben egy kis olaszos húsmentes tésztát is kapni a natúr saláta mellé. Aki vegán életmódot folytat, ott még nehezebb helyzete van, hiszen nem eszik meg semmilyen állati eredetű ételt, így a tojás és a sajt sem jön szóba. Így aztán nagy öröm éri az embert, ha betéved egy kifejezetten vegán helyre. Aki laktózérzékeny, ő is jól érzi magát, hiszen semmiben sincs az allergiát kiváltó tej. Ha ragaszkodik a húshoz, akkor itt nem lakik persze jól, de valamit valamiért – szokták mondani.

A még nagyobb öröm meg akkor éri, amikor kiderül, hogy a hely tulajdonosa, Gréta gluténérzékeny. Így aztán nemcsak a laktózérzékenyeknek mennyország egy ilyen hely, hanem a gluténérzékenyekre is nagy valószínűséggel figyelnek. 

Egyik nap brunch-időben jártam az V. kerületben, a Bank utca környékén. Hallottam már a Great Bistro nevű étteremről – vagy ahogy mások ismerik: Gréta konyhája. Úgy döntöttem, kipróbálom. Láttam, hogy ebédelni még korán van (fél 12-től van ebéd), a reggeli meg már idejétmúlt. Úgy döntöttem, mégis benézek és megpróbálok valami tartalmas késői reggelit enni – előebéd jelleggel. (Az ilyen, reggeli után, ebéd előtt, a két étkezés elemeit vegyítő ételt nevezzük brunch-nak, a breakfest (reggeli) és a lunch (ebéd) szavak fura elegyeként . – saját megjegyzés)

Amikor ilyen helyre megyek enni, mindig olyat választok, amit otthon nem szoktam sütni-főzni, vagy még nem próbáltam ki. így aztán a szendvics helyett inkább azt kértem, csicseriomlettet készítsenek nekem. Palacsintát is lehetett volna választani, de azt otthon is szoktam sütni. Finom volt! Bőven tettek bele salátát is, így tényleg kiadós ételt kaptam. Mire befejeztem az étkezést, már lassan kezdődött az ebédidő. Úgy döntöttem, akkor még egy körre nincs időm, és bizony a hasam sem bírta volna a nagy repetát. Így aztán a menü kipróbálása egy másik időpontra maradt. 

Az ebédmenü sem váratott magára sokáig. Négyféle menü közül lehet választani, leves és főétel vagy leves és desszert formátumból 2-2 menü van minden nap. Az egyik internetes portálon egy pozitív beharangozó cikket olvasva és a csicseriomlett sikere után nagy várakozással indultam neki az ebédnek. Utólag kiderült, kissé elhamarkodott volt a lelkesedésem. Az árazás kicsit kaotikus volt számomra, nem értettem, hogy mit mennyiért számolnak fel – egészen pontosan a köret mellé adott szósz/káposzta árazása volt nekem tisztázatlan. Otthon jöttem rá, hogy 1800 Ft-ot fizettem egy nagymenüért.

A másik megdöbbentő dolog sajnos pont a gluténmentes ételekkel kapcsolatos hozzáállás volt. A tulajdonos férje volt épp a pultnál, vele egyeztettem, hogy melyik étel gluténmentes, miből választhatok. A válasz az volt, hogy minden gluténmentes, de a tofuhoz használt szósz tartalmaz búzaszemeket. Szerintem ez nem gluténmentes. Mondtam is, hogy én ezzel nem kísérletezem, nem ezt választom. A rábeszélése annál meglepőbb volt számomra. Azt mondta, hogy cöliákiások is ették és nem volt tőle bajuk, és hogy a Gréta is cöliákiás. Minden esetre nekem egy ilyen magyarázat nem meggyőző. 

Nem biztos, hogy aki egyszer ott eszik, a tünetek azonnal jönnek. És később ismeretlenként sem biztos, hogy visszatelefonálok valahova, hogy rossz volt az étel. Legfeljebb nem megyek vissza még egyszer ugyanoda enni. Még egy fontos dolog: az érzékenységnek is több fajtája van. Van, akinél azonnal előjönnek a fizikai tünetek már egy morzsácskától is (jön a hasgörcs, hasmenés, gyomorégés), más nem érzi azonnal ezeket, vagy egyáltalán nem érez semmit – a cöliákia csendben mégis pusztít. Véleményem szerint jobb a békesség, nem kell kísérteni az egészségünket. Búzatartalmú ételt cöliákiásnak fogyasztani? Hát hogy is mondjam, pont a búzában található glutén az, ami kihozza az autoimmun reakciót. 

Az ebéd egyébként finom volt, egy jól elkészített, kissé fűszeres dhal-t (indiai lencseleves) választottam és zöldséggombócot körettel. Az ebéd korántsem hagyott bennem akkora nyomot, mint az a bizonyos csicseriomlett. Azt hiszem, legközelebb inkább az omlettet választom, mivel az remek volt – és magyarázat nélkül gluténmentes.

Frissítés:

A mai nap folyamán egy Sorstársamtól megtudtam, hogy az étteremben elkülönítés nélkül használnak gluténmentes és nem gluténmentes alapanyagokat, tehát

NINCS KIZÁRVA A KERESZTSZENNYEZŐDÉS.

Ráadásul kiderült, hogy Gréta nem is ajánlja pont emiatt cöliákiásoknak pont emiatt.

Kővári Elvira, Gluténterápia, Gréta konyhája

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!