Minden télen repkednek a vírusok. Ha akarod, ha nem, szembesülsz velük. Munkahelyen, tömegközlekedésen, de még egy boltban is repked minden a levegőben. Nem beszélve arról, ha beülsz az SZTK várakozójába. Garantált megbetegedés.
Hogyan lehet mégis kivédeni? Mi a teendő? Sok módszer van rá, nekem idén egy nagyon kedves virág adta a megoldást: echinacea – vagy más néven bíbor kasvirág. A latin neve talán ismerősebb. Bioboltok polcain mindenhol megtalálod ennek az alkoholos kivonatát. Teaként is lehet fogyasztani, de úgy jóval enyhébb a hatása. Ezekkel a makacs, hetekig tartó vírusokkal szemben csak erős szerrel tudjuk felvenni a versenyt.
A bíbor kasvirág (echinacea purpurea) rokona a keskenylevelű kasvirág (echinacea angustifolia), de mégis az előzőből készítenek inkább gyógyító hatású készítményt. Gyógyhatásaik hasonlóak. A növény Észak-Amerikából származik, de Európában is elterjedt. Sok magyar kertben is találkozom vele. Évelő, meglehetősen látványos növény. Nem igényel bonyolult gondozást, ezért szeretik dísznövényként is tartani. Eredetileg csípésekre, marásokra kezdték használni. Kutatások bizonyították, hogy alkalmas méhcsípés, lábszárfekély megelőzésére. Sőt, az 1900-as években még csecsemőkori kolera kezelésére is használták.
A mai napig növényi antibiotikumként tartják nyilván. Nagyon jó immunstimuláló megfázás, influenza esetén, különösen hatékony hólyaghurut, de akár mandulagyulladás kezelésére is. Hatása onnan van, hogy fokozza azoknak a sejteknek (úgynevezett makrofág-falósejtek) a működését, melyek elpusztítják a szervezetre káros mikróbákat. Serkentik a fehérvérsejtek képződését is. Emiatt sugárterápia mellett is alkalmazták, hiszen a sugárzás a fehérvérsejtek számát csökkentette. Emellett fokozza a fibroplaszt, azaz új szöveteket létrehozó sejtek működését is. Emiatt hasznos törött csontoknál is, gyorsabban gyógyulnak a csontok. Úgy tartják, hogy a pikkelysömörrel, ekcémával, herpesszel szemben is felveszi a harcot.
Én egyelőre csak az influenzás időszakban használtam. Amikor úgy éreztem, hogy kerülget valami, akkor napi 3×20 cseppet fogyasztottam 2-3 napon át. Ezt úgy tettem, hogy vízbe vagy teába cseppentettem belőle, majd megittam. Idén még nem jött ki rajtam semmi. Remélem, ez marad a tél további részében is. De nemcsak megelőzésre jó, hanem a betegség lefolyása is enyhébb lesz, ha valaki nem tudta el időben szedni.
Torokgyulladás esetén kicsit más a szedési mód. Ilyenkor javaslatok szerint a nyelv alá kell cseppenteni belőle, ott tartani, amíg bírjuk és utána lenyelni. Vírus- és baktériumölő hatása miatt a gennyképződést is segít megállítani. Ilyenkor a nyelven bizsergő érzésünk lehet, ezért nem kell allergiára gyanakodni.
Arra azonban figyelni kell, ha valaki allergiás a napraforgóra vagy az ibolyafélékre, akkor itt is előjöhet. Bármilyen allergiás reakció esetén azonnal abba kell hagyni a szedését. Nem ajánlott parlagfűre allergiás vagy asztmás betegeknél sem a szedése. Terhes és szoptatós kismamák se szedjék, gyerekeknek csak 4-6 éves kor felett adjunk belőle.