Gluténterápia

Hamis eredmények vegateszttel?

Azt hiszem, ez az a terület, ahol csak a két szélsőséges nézőponttal találkoztam eddig: a vegateszt maga az isteni csoda vagy a vegateszt ördögtől való. De akkor most hol az igazság? Odaát? Nem tudom, én csak azt ismerem, amit én megtapasztaltam vagy mások mesélnek nekem személyesen. 

Lássuk hát mások és a magam tapasztalatait! Még réges-régen voltam egy írisz-vizsgálaton. Már nem emlékszem, hogy akkor pont minek nevezték az utána következő biorezonanciás vizsgálatot, de azt is elvégezték. Több alkalommal is megvizsgáltak biorezonanciás műszerrel. Utólag már tudom, hogy az tulajdonképpen vegateszt volt. A tesztek nevére nem emlékszem, de arra biztosan, hogy egyik sem mondta ki: cöliákia. Még utalás szintjén sem beszéltünk arról, hogy gluténérzékeny lennék. Pedig a vegateszte főoldalán ott villog mindenhol, hogy mindenféle allergia kimutatására alkalmas, kimutatja még a gluténérzékenységet is. Hát, nálam nem mutatta ki egyik ilyen vizsgálat sem. Igaz, ennek úgy 10 éve. (Mivel születésem óta gluténérzékeny vagyok, így ki kellett volna mutatnia a vizsgálatoknak.)

Persze be tudok számolni az ellenkezőjéről is. Nemrég beszélgettem egy hölggyel, aki fitoterápiával foglalkozik. A következők hangoztak el a szájából: „én is gluténérzékeny vagyok, csak elmúlt. Vegateszttel mutatták ki, de apróbojtorjánt ittam rá és már elmúlt”. Kérdeztem tőle, hogy más vizsgálaton volt-e. A válasz nemleges volt. Azt sem tudom, hogy visszament-e az apróbojtorján kúra után a vegatesztre. Nem voltak gluténérzékenységre utaló panaszai és orvoshoz sem ment el, hogy a vegateszt eredményét hagyományos eszközökkel igazolja – sem a kúra előtt, sem utána. 

Egy másik vegatesztes eredmény is eszembe jutott. Egy ismerősöm úgy 8 éve ortodox paleo-hívő. Ez azt jelenti, hogy 8 éve nem eszik gluténtartalmú ételt. Nemrég egy vegateszten kimutatták, hogy gluténérzékeny ő is. Kérdezte, hogy ez meg hogy lehet, hiszen soha nem volt tünete, ráadásul 8 éve nem eszik gluténtartalmú ételt. Mondtam, hogy fogalmam sincs, de egy rendes vérvizsgálatra és gasztroenteorológiai vizsgálatra elmennék a helyében, ha tényleg ki akarja vizsgáltatni magát. Megjegyzem, amíg paleo étrenden van, akkor gyakorlatilag betartja a gluténmentes diétát. Ebben az esetben a vérében elvileg azokat az antitesteket nem mutatják ki, ami nem kezelt gluténérzékenyeknél kimutatható. Maradjunk abban, hogy nem értem. Laboratóriumban végzett vérvizsgálaton és biopszián ő sem volt. 

Tagja vagyok mondhatom azt, hogy Magyarország legnagyobb gluténmentes facebook-közösségének. Ott is számtalanszor felmerült már ez a téma. A tapasztalatok alapján sokan egyetértenek vele a csoportban, hogy a legtöbb embernél a búza, tejtermék érzékenységet kimutatta a vegateszt és mindenki beijedt, hogy akkor most gluténérzékeny. Nem tudom, hogy egy bármire pozitív vegateszt után mennyire mennek el az emberek orvoshoz kivizsgáltatni magukat hagyományos módszerrel és ott milyen arányban erősítik vagy cáfolják meg a vegateszt eredményét. 

Akkor most mi az igazság a vegatesztekkel?

Kamu vagy nem kamu? Hiteles vagy nem hiteles? Igazság szerint mind a két nézetet vallják orvosok, természetgyógyászok és nem szakmabeli emberek is.

  1. Van, aki azt mondja, hogy teljes mértékben megbízható.
  2. Mások a túl sok egyforma eredményre és a műszer aktuális pillanatot mérő jellegére utalva azt vallják, hogy még véletlenül sem lehet benne megbízni.
  3. Van egy harmadik vélemény is: iránymutatónak tekintik és az itt tapasztaltak alapján küldik el a pácienseket szakvizsgálatra.
  4. Itt eszembe jut a saját sztorim, hogy nekem meg nem mutatták ki a biorezonanciás vizsgálatokkal a gluténérzékenységet – ami amúgy fennállt

Az egyik vegateszttel foglalkozó oldalon az alábbi leírást találtam a vegateszttel kapcsolatosan: (http://vegateszt.hu)

„A vegatest olyan elektronakupunkturás elvén működő diagnosztikai eljárás, amely képes felderíteni környezetünkből a származó mérgező anyagokat a szervezetben. A mérés által a készülékgyártó visszajelzése szerint hiteles információt kaphatunk szerveink szervezetünk komplex működéséről kimutatja a szervezet érzékenységét bármilyen anyagra anélkül, hogy azzal direkt kontaktusban kerülne. Pld. Allergia okainak kiderítésére alkalmas.”

Most itt nem megyek be más vizsgálatok, leírások ismertetésébe. Több oldal leírásánál azt találtam, hogy a szervezet allergiás reakcióit kutatja ez a vizsgálat. Az már nem egyértelmű, hogy a létező allergia vagy az allergiás reakció valószínűségét mutatja-e ki a teszt. Illetve az sem egyértelmű, ha például lisztallergiát jelez, akkor az milyen jellegű lisztre vonatkozó allergiának minősül, esetleg valósan gluténérzékenységet diagnosztizálnak-e ezzel az eljárással. 

Egy dolgot mindenképpen el kell mondani, mielőtt valaki ilyen diagnózis alapján öndiagnózist állít fel és diétába kezd: a cöliákia az orvostudomány mai állása szerint életfogytig tartói diétával kezelhető.

A cöliákia diagnózisa vérvizsgálat és szövettani vizsgálat (endoszkópia útján nyert minta) útján mutatható ki. DNS-vizsgálatok alapján a hajlam is kimutatható, mely pozitív tünetekkel együtt szintén jelezheti gluténérzékenység fennállását.

A gluténérzékenység autoimmun betegségnek nevezett állapot, mely nem egyenlő a búzaallergiával, lisztallergiával és más hasonló, allergiás megbetegedésekkel. 

dr. Kővári Elvira, Gluténterápia, vegateszt

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!