Hogyan gluténmentesítsd a konyhád?

A kérdésre a rövid válasz: dobjál ki mindent és kezdd az elejéről gluténmentes hozzávalókkal. 

A hosszú válasz ennél kicsit bonyolultabb. Készülj az olvasásra, ez most a szokottnál kicsit hosszabb lesz. Mikor megtudtam, hogy gluténérzékeny vagyok, egy ideig vegyes konyhát próbáltunk tartani. Kétféle kenyér volt otthon és a gluténmentes tésztákat sem űztük el otthonról. Aztán egy idő után rájöttünk, hogy ez meglehetősen bonyolult főzést és takarítást hoz magával. Így egy idő után ráálltunk a teljesen gluténmentes konyhára. Néha a párom eszik hagyományos péksütit (ő nem gluténérzékeny), ilyenkor mindent alaposan elmos, és a zacskót a szemeteszsák mélyére süllyeszti, nehogy véletlenül felhasználjuk.

De mit tegyél akkor, ha kezdő gluténérzékeny vagy, mire figyelj oda

Elsőként döntsd el, hogy mi a jobb: gluténmentes konyhát tartani és mindenki ilyet eszik, vagy a Te ételed gluténmentes, a többieké meg hagyományos. Ilyenkor ki kell találnod, melyik ételt hol tartod. Ha van rá mód, akkor keress egy külön szekrényt a gluténmentes ételeknek és a hűtőszekrényben is külön polcon tartsd a gluténmentes ételeket. Lehetőség szerint a legfelső polcokon. Itt találkozol az első problémával: az ételeket a hűtőben úgy rakjuk el, hogy felülre a felvágott, alá a sajt, teljesen alul a zöldségek. Akkor most mi van? Fogalmam sincs. Azt kell valahogy megoldanod, hogy zsemlemorzsa, tésztadarabkák és egyéb ételdarabok ne potyogjanak a Te ételedbe. Erre műanyag dobozok is megfelelőek. A gluténmentes dobozok legyenek például más színűek. 

A szekrény és a spájz megosztása már egyszerűbb. Egyszerűen ki kell választanod azt a szekrényt, amiben nem tartasz gluténtartalmú ételt, és követed az útmutatót. Itt is lesznek majd bökkenők, de azokat szépen sorban leírom. 

Másodikként az a legjobb, ha odaállsz a hűtő elé meg a spájzba, vagy bármilyen szekrény elé, ahol ételt tartasz. Az étel alatt az alapanyagot is értem: liszt, zsemlemorzsa, tészta, stb. 

Válaszd külön a hozzávalókat, ételeket. Egyik oldalon halmozd fel a gluténmenteseket, másik oldalra a glutén tartalmúakat. Ha gluténmentes a konyhád, akkor a gluténtartalmú ételeket add oda másoknak. Minden feliratot figyelj, minden konzervet levesport, mindent nézz át, ami csak ehető! A titok az apróbetűben! Mikre figyelj? Búza, búzaliszt, árpa, árpamaláta, rozs, zab, keményítő, búzakeményítő, glutén. A zabról megoszlanak a vélemények. Ha van bontott zacskó a háztartásban és eddig nem figyeltél rá, akkor az nem gluténmentes. Nézz át mindent! A mélyhűtött termékeket is! Én például nemrég vettem tejszínes parajpürét és otthon olvastam el, hogy búzaliszt van benne. Így ez nem a mi konyhánkban kerül feldolgozásra. 

Vannak olyan ételek, amikre ráírták, hogy „búzát feldolgozó üzemben készült” – vagy valami hasonlót. Na, ez is a gluténtartalmú ételek közé kerül. 

Ha mindent átnéztél, de tényleg mindent, jöhet a visszapakolás. Végy egy teljesen új konyharuhát vagy konyhai szivacsot. Először is mosd ki alaposan, fertőtlenítőszerrel a szekrényt, hűtőt. A legfontosabb az alapos mosás. Ne maradjon liszt, morzsa sehol. Utána tegyél vissza mindent – a kettős konyhában értelemszerűen a gluténmentes ételeket az arra szolgáló szekrénybe. Ha nincs ilyen, akkor dobozolj! De mindenképp figyelj arra, hogy ne potyoghasson rá a gluténtartalmú liszt a gluténmentes lisztre és így tovább. Hiperérzékenyeknél már egy kicsi is súlyos tüneteket okozhat. 

Ha ezzel megvagy, akkor jöhet a következő kör. Pedig már azt gondoltad, vége, ugye? Hát nem. Most jönnek az edények, tányérok, evőeszközök. A legjobb az, ha mindent elmosol. Mondom, mindent. A fa eszközök (fakanál, fa vágódeszka) sajnos porózusos szerkezetűek. A kis pórusocskákban pedig benne maradhat a glutén. Ezek nem gluténmentesek. Vagy dobd ki őket vagy csak a nem gluténmentes ételek készítéséhez használd. Ha van bármilyen repedt edényed, akkor erre ugyanaz vonatkozik: a repedésben megbújhat a glutén. A kerámia és teflon eszközökről megoszlanak a vélemények. Van, aki azt mondja, hogy teljes mértékben kitakarítható, mások szerint nem. Rád bízom a döntést. 

Van egy rossz hírem: konyhai eszközök… A kenyérpirító soha többé nem gluténmentes, ugyanúgy, ahogy a szendvicssütő sem. Ezeket sajnos ki kell dobni. A teljes mértékben elmosható, fertőtleníthető konyhai eszközöket nagyon alaposan mosd át. Ha biztos vagy benne, hogy sehol sem bújhat el az a fránya glutén, akkor használható. Ha nem vagy benne biztos, akkor ezek nem a gluténmentes konyha részei. Amiben soha nem készítettél gluténtartalmú ételt (például kávéfőző), azt nem kell belülről áttakarítani, de azért egy külső mosás itt sem árt. 

Ha már mindent elmostál, mindent kidobtál, amire nincs szükség, mindent odaadtál a nagyinak meg a szomszédnak, hogy főzze meg, jön az új konyhai szivacs, konyharuha: vegyes konyhánál sajnos nagyon figyelni kell rá, hogy legyen egy gluténmentes szivacs és gluténmentes konyharuha és egy, ami nem az. Én szóltam, hogy nem lesz egyszerű, ugye? 

A mosogatógép megint egy kérdéses dolog. Egyesek szerint teljesen el lehet vele mosni mindent, de ne tegyél bele porózus dolgot, ami nem gluténmentes. Például a fakanalat ne a többi edénnyel együtt mosd el. Van, aki szerint tökéletesen el lehet mosni így is, mások szerint nem. 

Ha végeztél, akkor jöhet a konyhapult meg az étkezőasztal. Azokat már egyszerűbb letakarítani. 

És ha mindezzel megvagy, akkor az előre odakészített gluténmentes csokiddal ülj le és gondolj rá, hogy akkor ezt csak egyszer kellett megcsinálni, viszont mindörökre figyelni kell, hogy így is maradjon. És egyél még egy gluténmentes csokit.

Harcolj meg a gluténnal! A végén úgyis Te leszel a győztes!

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »