Gluténterápia

Hányszor kell elmondani, hogy nem fogyókúra a gluténmentes étkezés?

Több irodalmi hasonlatot is tudnék mondani a szituációra. Például Sziszifuszt, aki görgeti a követ, de az mindig visszagurul. Vagy a Márió és a Varázslóban a tömeget, aki hiába üvölti, hogy Jézuson kegyelmezzenek, csak a galád latornak adnak kegyelmet. Ennek ellenére leginkább úgy érzem magam, mint aki kiáll a tér közepére és ordít, de nem hallja meg senki. Az az egészben a vicces, hogy nem is vagyok egyedül, akik ordítanak a tér közepén.

Csak ordítunk a vakvilágba egy tér közepén

És miért is nem hall meg minket senki? Mert a téren van egy baromi nagy színpad, azon van egy-két celebnek nevezett külföldi meg magyar ember. Ők meg pont az ellenkezőjét ordítják. Csak őket ismerik, meg nagyobb a hangszórójuk. Merthát van az a pénz, amiért ordítanak. A vége meg az lesz, hogy mindenki nekik hisz, mi meg, köznapi szószólók, le vagyunk ejtve. Ráadásul kényes sznoboknak is néznek minket az étkezésünk miatt.

Most akkor sznobság a gluténmentes étkezés?

De miért is lenne az? Merthogy gluténmentesen étkezünk. Igen, ennyi. A különbség köztünk, meg a fizetett celebek közt csupán annyi, hogy ők azt kiabálják, hogy ez az egyetlen üdvözítő módszer a fogyásra. Az már más kérdés, hogy tényleg gluténmentesen étkeztek-e, ezt nem ellenőrzi senki. Így a jónép meg úgy hiszi, hogy ez a legújabb fogyókúra-divat. És persze rögtön rám meg az 55 kg-omra néznek, hogy „totál hülye ez a nő, mit akar még fogyni”. Én meg hiába ordítom, hogy nem akarok fogyni, senki sem hiszi el. Elvégre gluténmentes diétán vagyok, biztosan azért, hogy még jobban lefogyjak. Olyan, mintha csak tátogna a szám és nem jönne ki hang rajta. Vagy nem értenék, amit mondok.

Merthogy mi a baj? Hogy sokan összekeverik a szezont a fazonnal. Jönnek a szalagcímek, hogy „így adj le 10 kilót a gluténmentes diétával”. A legjobb, hogy még „tudományos” magyarázatokat is kapunk a „tökéletes diétához”. És nem ez az egyetlen. A „logika” egyébként meglehetősen érdekes. A cikkíró szerint a glutén tartalmú gabonák lerakódnak a bél falában és ha valaki nem eszik glutént, akkor nincs ez a lerakódás, felgyorsul az anyagcsere. Érdekes, de még egy komolyan vehető tudományos orvosi lapban nem olvastam ezt az érvelést. És akkor mi van az egyéb salakanyagokkal? Azok nem rakódnak le?

Reklám az egész világ – van az a pénz, amiért korpás lesz a hajam

Sajnos, más téves reklámszlogenek is vannak. Van egy remek liszteket készítő magyar cég. A lisztkeverékek paleo alapanyagokból készülnek, az üzem garantáltan gluténmentes. Így gluténérzékenyek nagyon szívesen vásárolnak itt lisztet, hiszen garantáltan nem szennyeződik az üzemben a liszt, tutira gluténmenteset eszünk. És mit látok, mi a jelmondata a cégnek? „Éhezésmentes karcsúság”. Lehet, hogy ez így van. De sokan önmagában ebből a két szóból azt a következtetést vonják le, hogy ha elhagyod a glutént, akkor bármit ehetsz bármilyen mennyiségben. Pedig ez egyáltalán nincs így.

Benne vagyok Magyarország talán legnagyobbnak mondható, gluténmentes konyhával foglalkozó facebook-csoportjában. Egy nem gluténérzékeny hölgy nemrég feltette a kérdést, hogy mivel helyettesítjük a kenyeret? Semmivel. Sőt. Ha valaki veszi a fáradtságot és visszanézi a korábbi bejegyzéseket, láthatja, hogy a bejegyzések kb. 90 %-a arról szól, hogy ki milyen kenyeret, pékárut, süteményt sütött. A liszt helyettesítése elég nehéz gluténmentes konyhával, így ha valaki sikert ér el, megosztja a többiekkel. Nem, nem arról van szó, hogy „mi” nem eszünk kenyeret és attól jól lefogyunk. És nem, nem arról van szó, hogy tömjük magunkba a gluténmentes édességet, miközben mindenki olyan, mintha a született feleségekből lépett volna ki. Nem, egyáltalán nem erről van szó.

Miért életmód ez és miért nem diéta? Vagy egy életen át tartó diéta?

A legnagyobb gond a „diéta” szó jelentésével van szerintem. A gluténmentes étrend „gluténmentes diéta”-ként vonult be a köztudatba. A diétát meg a fogyáshoz kötik az emberek és persze egy ideiglenes megvonásként tekintenek rá. Pedig egyáltalán nincs erről szó. Sőt, ha belegondolsz, hogy mennyi kalória van a búzaliszt helyettesítésére használható rizslisztben vagy kukoricalisztben, rájössz, hogy sokkal több kalóriát vihetünk be gluténmentes étkezéssel. Nem tudtam általános következtetést levonni, hogy az emberek híznak vagy fogynak a gluténmentes étkezéstől. Sokaknál van olyan járulékos betegség (például pajzsmirigy problémák), melyek szintén befolyásolják a testsúlyt. Van, aki szépen kigömbölyödik, mint a kölyökgólya, mások meg fogynak a diéta miatt. Ez is van, meg az is van.

Mert mi is a betegség lényege?

Hogy a gluténérzékenység egy autoimmun betegség. Ennek következtében többek között a bél felszívódási képessége jelentősen csökken. (na jó, ennél ez jóval bonyolultabb, erről már korábban írtam)

Ha nem eszünk gluténtartalmú ételt, akkor nem roncsolódik a bélrendszer. Ha nem roncsolódik a bélrendszer, akkor van rendes felszívódás.

Ha van rendes felszívódás, akkor hízás van. Szóval, miről is beszélünk? Én egyáltalán nem arról, hogy milyen jó fogyókúrás módszer a gluténmentes étkezés. Hanem arról, hogy gluténérzékenyként nincs más választásom, így kell ennem. Akár hízni akarok, akár fogyni. Az már más kérdés, hogy ezt hogyan teszem meg.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!