A halál a belekben lakozik – meg az élet is

Amíg egészséges vagy, eszedbe sem jut, hogy mi minden van a beleidben – kaján kívül. Ha bármi okból megbetegszel, akkor szembesülsz azzal, hogy tele vagy mindenféle láthatatlan dolgokkal. Ha rossz, láthatatlan dolgok vannak Benned, azok megbetegíthetnek. Nem hiába mondták több ezer éve:

a halál a belekben lakozik.

Talán a legismertebb a helicobakter pylori. Ez egyike a legelterjedtebb kórokozóknak. Nem más, mint egy mikroszkopikus méretű baktérium, ami az emberiség 50 %-ában jelen van. Általában nem okoz panaszokat, de ha talál egy legyengült rést, akkor máris jönnek a gondok. A bélrendszert kezdi ki, a vége gyomorfekély lesz. Ha gyenge az immunrendszer, akkor könnyen tud terjedni. Bennem is volt, nem is kevés. A háziorvosom először azt mondta, hogy nem kell vele foglalkozni. Aztán mégiscsak antibiotikummal kellett nekimenni, mert nem akart csökkeni a számuk.

Van számos érdekes tény a baktériumokkal és egyéb élősködőkkel kapcsolatosan, ezek közül nézzünk meg néhányat:

Tudtad, hogy a XVII. században felismerték a szervezetben lakó baktériumokat?

Antony Leeunwenhoek fedezte fel az 1670-es években a baktériumok világát. A kutatás azóta sem állt le, mindig új és új baktériumokat, vírusokat és egyéb kórokozókat fedeznek fel. Ehhez hozzá kell tenni, hogy a mikroszkopikus élőlények világa is olyan, mint bármi más: pusztulnak ki egyesek, mások mutálódnak, újakat veszünk át az állatoktól és így tovább. Itt is egy véget nem érő evolució zajlik.

Tudtad, hogy a baktériumok beszélgetnek Veled?

Úgy száz évvel ezelőtt jöttek rá, hogy az idegsejtekkel kommunikálnak ezek az élőlények – mert azok, ne is tagadjuk.

Tudtad, hogy mindenkinek más a bélflórája?

Sokszor halljuk, hogy javítani kell a bélflórát, rendben kell tartani. Én korábban azt hittem, hogy mindenkinek egyforma a bélrendszere. Bizonyos értelemben az is. Mégis sok minden befolyásolja, hogy pontosan milyen jó és milyen káros kórokozók hemzsegnek Benned. Az életkorod, a nemed, azonban leginkább az étkezésed miatt eltérő a bélflórád, mint másoknak.

Tudtad, milyen sokféle szerepet játszanak ezek a mikroszkopikus méretű élőlények Benned?

  1. segítenek a hormontermelésben (ez például jó dolog),

  2. segítik az emésztést – vagy éppen rontja, ez attól függ, milyen baktériumok vannak Benned túlsúlyban;

  3. pont emiatt hatással vannak az étvágyra és a súlyra – azok a fránya helicobacterek például roncsolják a belet, gátolják a felszívódást. Igaz, így fogysz, de ezzel egy csomó más dolgot is rontanak, amit nem kellene;

  4. segítik vagy gátolják a vitaminok, ásványi anyagok felszívódását;

  5. a sérült szövetek felépítésében vesznek részt, de van, amelyek rongálják az ép sejteket is;

  6. a legfontosabb, jó baktériumok pedig támogatják az immunrendszert és megvédenek a káros baktériumokkal szemben. Olyan az egész, mint valami csatatér, ugye? Ugye, mondom: a halál a belekben lakozik.

Tudtad, hogy a baktériumok is okozhatják az áteresztő bél szindrómát?

Na jó, mi az áteresztő bél? Ez egy olyan betegség, amikor elvékonyodik a bélfal és az egyes anyagok átszivároghatnak rajta. Például a vitaminok, ásványi anyagok is. Így azok nem hasznos helyen épülnek be, hanem elvesznek a süllyesztőben. De a káros baktériumok is szivárognak, és a testben kóborolva előbb-utóbb más szervekhez is hozzáférnek. Így aztán azokat is elkezdik gyengíteni.

Mit okozhat az áteresztő bél?

Ha baktériumok okozzák a betegséged, akkor a bélflórád helyreállásával előbb-utóbb rendeződik a bélrendszered is, vége az áteresztésnek és még sok-sok más betegségből is meggyógyulhatsz!

Tudtad, hogy a baktériumok akár depressziót is okozhatnak?

Emlékszel még, mikor arról írtam, hogy összeköttetés van a baktérium és az idegrendszer között? 2013-ban publikálták az ezzel kapcsolatos eredményeket. Itt egyértelmű összefüggéseket találtak a bélrendszer állapota és a szorongás vagy a depresszió között. A kutatások szerint a lactobacillus acidophilus, a lactobacillus casei, és a bifidobacterium bifidum baktériumokról mondják, hogy ezek jelenléte esetén csökken a szorongás és a depresszió. Na, most már belátod, hogy a halál a belekben lakozik?

Honnan ismered fel, hogy nincs rendben a bélflórád?

Ha ezek közül több is gyakran előfordul, kezdj el gyanakodni. Nem biztos, hogy csak a bélflóráddal van gond, de nagy valószínűséggel ez sincs rendben.

Mit tegyél, hogy helyreálljon a bélflórád?

Forrás: https://draxe.com/gut-bacteria-benefits/

Címkék: ,
Tovább a blogra »