Ki ne látott volna gyermekláncfüvet. Rendkívüli módon elterjedt növény. Sárga virágja jellegzetes, távolról megismeri mindenki. Mikor gyerekek voltunk, ebből fontunk koszorút. Egyszer még a bernáthegyi kutyánk nyakába is tettem. Nem sokáig viselte el szegénykém. Miután elvirágzott, akkor pedig jött a következő játék: fújtuk a pitypangot és néztük, ahogy a kis ejtőernyőcskékkel milyen messze repülnek a virágok magjai.
Akkor fogalmam sem volt róla, hogy milyen kinccsel játszottunk mi, gyerekek. Azóta megtudtam, hogy a gyermekláncfű, amit gyomnövénynek gondoltam, tulajdonképpen gyógynövény.
Amikor épp, hogy kibújtak a földből a növények, a friss leveleket szedd le, és alapos mosás után vágd össze és még frissen tedd bele a salátádba. Ilyenkor még nem keserűek a levelek. Arra figyelj, hogy a virág szárát ne tedd bele, mert az borzalmasan keserű, ételnek élvezhetetlen. Salátába magas vitamin-tartalma miatt ajánlják. Elsősorban A-, E- és C-vitamint tartalmaz, de B-vitaminokat is találunk benne. Emellett magas a vastartalma (hajrá vérszegények), de van benne bór és kálcium is.
Ha már nagyobbra nőtt a gyermekláncfű, akkor jöhetnek a hagyományos fitoterápiai módszerek. Ha még nem szárítottál növényt, menj el bármilyen herbária-boltba, sok helyen kapni a gyermekláncfűből készült teát, tinktúrát.
A növény egy az egyben gyógyhatású, de leginkább a gyökerét és a leveleit használják. Ha a gyökerét szednéd ki, vigyázz, hogy az adott területen legfeljebb egyötödét szedd ki a gyökérnek, hogy maradjon még az utókornak is. Soha nem irtjuk ki a növényeket.
A gyermekláncfű keserűanyagtartalma miatt elsősorban máj- és epeproblémák ellen ajánlott gyógynövény. Ilyenkor leginkább a gyökeréből készítenek tinktúrát és adagolását az orvosok, természetgyógyászok határozzák meg. Májproblémák megoldását segíti magas lecitin-tartalma. Hatóanyaga fokozza az epe termelődését és kiválasztódását. Ha epeköved van, akkor ne kezd el kontroll nélkül szedni, mert a meginduló epekő súlyos problémákat okozhat. Ha még kicsi az epekő, akkor a növény friss szára oldja az epekövet, segíti a távozást a szervezetből. Ez csak akkor hatásos, ha az epekő még akkora méretű, hogy gond nélkül átférjen az epevezetéken. Jobb, ha nem te döntöd el, hogy kifér az epekő vagy sem, orvossal beszélj.
Emellett segíti az emésztést, de havi bajok esetén csökkenti az endometriosis tüneteit. Nem tartozik a gyermekláncfű az elsődleges vizelethajtók közé, de ha emésztésjavítási célzattal kezded szedni, számolj arra, hogy gyakrabban kell a kétbetűs helyiséget meglátogatnod.
Mi mindenre jó még a gyermekláncfű?
Ha úgy döntesz, hogy gyermekláncfűvel próbálod enyhíteni a bajokat, mindenképp beszélj hozzáértővel (természetgyógyász, orvos). Salátába bátran tedd és edd!