Gluténterápia

Egy éjszaka a WC-n ülve

Mielőtt elkezded olvasni ezt az írást, hadd mondjam el, hogy a cikkre kifejezett felhatalmazást kaptam a páromtól. Életünk intim részeit az ő beleegyezésével osztom meg veletek.

A párom laktózérzékeny. Nem születésétől fogva, hanem később kialakult laktózintoleranciában szenved. Ez azt jelenti, hogy a szervezete nem termel laktáz enzimet. Ez az enzim kellene a laktóz emésztéséhez. Mivel a szervezet nem szereti az emésztetlen laktózt, ezért minél előbb megpróbál tőle szabadulni. Ennek pedig egy módja van nála: a hasmenés.

Gimnáziumban kémiaórán mesélte a tanárunk, hogy az első világháborúban a katonák higanyt tettek annak az ételébe, akivel ki akartak szúrni. A higany is káros a szervezetre, ezért a szervezet pillanatok alatt szabadul tőle. Ez pedig úgy megy, hogy általában a WC-ig sem értek el, a széklet meg már a külvilágban volt – na jó, összeszarták magukat.

A laktóz távozása nem ennyire gyors szerencsére. Ha laktózérzékeny vagy és laktóztartalmú dolgot eszel, akkor számíts rá, hogy akár negyed óra múlva (ez az időtartam mindenkinél más és más) már a WC-re kell rohannod. Nem tudom, hogy kinek mennyi idő, mire rájön a szükség, de az biztos, hogy elég gyorsan jönnek a gázok, a görcsök, meg a hasmenési inger. Ami bizony addig tart, amíg az utolsó laktózdarabka is ki nem ürül a szervezetből. Lehet rá mondani, hogy „kár beléd a kaja”, meg hogy „milyen jó fogyókúra”, de higyjétek el: azt a baromi erős hasgörcsöt szerintem nem kívánja senki. És bizony van olyan, amikor jön az éjszaka a WC-n ülve.

A patikákban lehet kapni laktáz enzimet, tabletta formájában. Ezt étkezés előtt elfogyasztva a laktózérzékenyek is ehetnek tejet, tejből készült dolgokat. A szervezet hiányzó enzimtermelését pótolja valamennyire. Tünetek attól még vannak, de korántsem olyan erősek. Persze ez sem tökéletes megoldás, de legalább van valami.

Az egyetlen és igazi módszer a laktózérzékenység kezelésére az, hogy kerülni kell a laktóztartalmú ételek fogyasztását. Vagyis jön az apróbetű-kukucska. Nem lehet enni semmit, amiben például ezek a szavak vannak vastag, vagy nagybetűvel kiemelve: TEJ, TEJPOR, TEJSAVÓ, ÍRÓ, stb. Ezek csak a leggyakrabban előfordulók.

Néhány dolgot jól lehet helyettesíteni más étellel. Például vaj helyett lehet margarint fogyasztani – legalábbis eddig így hittük. A párom az egyik margarinfajtát különösen kedveli, erre rá is szoktunk.

Nemrégiben azt mondta, hogy elege van abból, hogy a laktózmentes dolgok sokkal édesebbek, mint a nem laktózmentesek. És úgy döntött, hogy a lehető legkevesebb alkalommal szedi a laktázenzim tablettát is. Attól is voltak tünetei. Így aztán ráálltunk arra, hogy én a glutént, ő meg a laktózt kerüli messziről. Otthon, a konyhában a glutént mindketten kerüljük, mivel így egyszerűbb az élet. Tejet amúgy sem iszunk, vajat csak én eszem, a sajtok közül pedig a hosszú érlelésűeket választjuk. Utóbbiak az érlelés miatt elveszítik a laktóztartalmukat.

A napi szendvics megkenéséhez pedig pont megfelelő a margarin. Egy ilyen teljesen laktózmentes nap után én korábban tértem nyugovóra, mint a párom. Reggel azt látom, hogy az ágyban nincs nyoma az ott alvásának, a paplan szépen az esti lefekvés előtti állapotban. Kimentem a nappaliba és azt láttam, hogy bánatosan a tabletjét nyomogatta a kanapén. Kérdeztem, hogy mi történt. Mondta, hogy bizony szó szerint szar éjszakája volt a WC-n ülve.

Amikor a párom úgy gondolta, hogy most már jöhetne a jól megérdemelt alvás, kezdődtek a hasgörcsök, majd röviddel utána jött a hasmenés. Úgy éjjel 11-től hajnali 4-ig folyamatosan a WC-re járt. Gondolta, hogy nem jön be a hálószobába, nem akart zavarni. Mert egy ilyen laktózos dolog bizony azzal jár, hogy negyedóránként-félóránként menned kell. Gyakorlatilag minden kijött belőle. Azt hittük, hogy valami vírust kapott el. Láza, hőemelkedése nem volt, csak az a fránya hasmenés. Reggel diétázott, hogy hátha attól könnyebb lesz.

A hasmenés el is múlt, ahogy jött, egyéb tünetek nélkül. Csupán egy éjszaka volt a WC-n ülve. Este elgondolkodtunk azon, hogy ha nem vírus volt, akkor micsoda. Így jött a pontos visszaemlékezés ételről ételre: mit is evett előző nap? Pörgettük végig a napot és ami a hűtőben volt, mindent leellenőriztünk. A napközben vásárolt kiflit délután margarinnal kente meg. Megnéztük a margarint: „tejpor”. Akkor megvan a bűnös. Gondoltad volna, hogy a nem vajas margarinként reklámozott margarinban is tejszármazék van?

Meséltük az esetet a párom szüleinek, ott egy kérdés hangzott el: milyen kiflit ettél? Merthogy a napközben vásárolt jó minőségű, csinos, kívánatos kiflit is készíthetik vajjal vagy tejjel. Na, arra mondjuk, hogy: van benne anyag. A vizes zsemlében nagy valószínűséggel nincs tej, de a jobb minőségű kiflikben igen.

Úgyhogy így esett az eset, amikor egy kis margarinos kiflinek egy WC-n töltött éjszaka lett a vége. Tanulság?

  1. Ne egyél semmit, amiben nem tudod, hogy mi van pontosan – éljen az apróbetű.

  2. Ha meg laktóztartalmú ételt eszel laktózérzékenyként, akkor evés előtt mindig vegyél be laktázenzim tablettát.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!