Szinte minden évben hallani arról, hogy összekeverték a medvehagymást a gyöngyvirággal, és ételmérgezést szenvedtek valahol valakik. Nézem az interneten a fotókat, ahol próbálják bizonygatni, hogy mennyire hasonló a medvehagyma és a gyöngyvirág levele. Valóban nagyon hasonlítanak, de szagoltál már gyöngyvirágot? Még véletlenül sincs hagymaszaga. A medvehagymának pedig olyan erős fokhagyma-szaga van, hogy lehetetlen összetéveszteni mással.
Ha bizonytalan vagy, akkor boltban árusított medvehagymát vegyél, mert az biztos forrásból való. A piacon is vásárolj nyugodtan a zöldségesedtől, akiben megbízol.
Hogyan fogyaszd a medvehagymát? A legjobb, ha nyersen eszed meg, salátába keverve, vagy szendvicsre téve. Emellett még készíthetsz belőle például medvehagymás gnocchit is. Arra azért ügyelj, hogy a főzés során veszít a hatóanyag tartalmából. Ha gyógyászati célból eszed, akkor fogyaszd nyersen. Ne aggódj a szag miatt! A fokhagyma a bőrön keresztül párolog órákkal a fogyasztás után, a medvehagymának nincs ilyen tulajdonsága. Étkezés után moss fogat és egyből szalonképes leszel. Legalábbis ezen a téren.
Ha szeretnéd eltenni, akkor a legjobb megoldás az, ha megmosod, feldarabolod és gyorsan beteszed mélyhűtőbe. Ilyenkor veszít a hatóanyagtartalmából, de a semminél azért jobb. Semmiképp se szárítsd, mert akkor hatóanyag nem marad benne, teának sem tudod meginni.
Elsősorban érelmeszesedést gátló, koleszterinszint csökkentő hatása miatt fogyasztják. Ez persze nem jelenti azt, hogy bátran ehetsz pacalt rántott hússal, ha mellé medvehagymát eszel köretnek. De nemcsak a koleszterinszintet, hanem a vércukorszintet is csökkenti. Emiatt cukorbetegek ne fogyasszák, vagy csak kis mértékben – megzavarja a beállított cukorszintet.
Nagyon jó hatással van az emésztésre. Ha le vannak lassulva a belek, akkor javít a bélmozgáson (ezt nevezzük perisztaltikának), javítja az étvágyat, de még a szeleket is hajtja. Ne gondold, hogy csak a középkorban éltek paraziták az ember beleiben. Mai napig fordulnak elő olyan élőlények, amik nem éppen a legkedvezőbbek a szervezetnek. A medvehagyma ezeket az állatokat, úgynevezett bélférgeket is elűzi.
Emellett általános roboráló, immunerősítő gyógynövény is, hasonlóan a fokhagymához. Pont ezért jó a tavaszi friss medvehagymát fogyasztani. A tél alatt legyengülhet a szervezet, ezért a tavaszi erősítés, roborálás egyik legjobb alkotóeleme. Segít a salaktalanításban. A tavaszi méregtelenítő kúrák szinte elképzelhetetlenek nélküle.