Vitaminológia: D-vitamin

Nemrég írtam arról, hogy milyen fontos a C-vitamin az életben, az élethez. Mivel a nyár szó szerint a nyakunkon van, ezért gondoltam, a D-vitaminról írok így másodikként. 

A D-vitamin egy nagyon hasznos, zsírban oldódó vitamin. Ráadásul ha a a D-vitaminról beszélünk, akkor nem is egy, hanem kétféle vitaminra gondolunk.

Merthogy ismerjük a:

Na ugye, hogy van köze a napozásnak a D-vitaminhoz? Az azonban fontos, hogy ez ne ész nélkül történjen. Fogadj meg néhány tanácsot, mielőtt napozni kezdesz: 

De akkor hogy is van az, hogy a napozástól is megnő a D-vitamin szintünk? Ez azért van, mert a szervezet a D-vitamin elővitaminjait tartalmazza, amik a napsugárzás hatására alakulnak át D-vitaminná. A bőrből ez a vitamin eljut a májba és a vesékbe is. És gondoltad volna, hogy

a D-vitamin befolyásolja a vér kalcium-szintjét is?

Bizony-bizony. Ezért javasolják a csontritkulással küzdőknek a D-vitamin bevitelét is a kálciumfogyasztás mellett.  

És milyen pozitív hatásai vannak a D-vitamin fogyasztásnak?

Ha bélrendszeri problémád, például gluténérzékenységed, IBS-ed, Crohn-betegséged van, mindenképp nézesd meg a D-vitamin szinted, mert nagy valószínűséggel hiányt fogsz tapasztalni. A D-vitamin hiánya nem okoz fájdalmas tüneteket, de annál több bajt okoz.

Milyen betegségek alakulhatnak ki D-vitamin hiánya miatt?

De mégis: mennyit egyél belőle? 

A C-vitaminhoz hasonlóan itt sem egységes az ajánlás. Általában azt mondják, hogy 400 NE elégséges. Ne aggódj, a dobozon rajta van, egy adag vitamin mekkora egységet tartalmaz. Mások szerint ennek a tízszerese, azaz 4-5000 NE az, amire egy felnőtt szervezetnek szüksége van napi szinten

A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, így nem ürül ki a szervezetből a felesleg. Így legyél vele óvatos, ha hosszabb ideig szeded a napi adag nagyon sokszorosát, az gondokat okozhat. A napi adag nagyon sokszorosa azt jelenti, hogy 40000 NE-t eszel minden nap, az már túladagolásnak számít. Szerencsére a szervezet erős, ezért csak a hónapokig tartó túladagolásnak lesznek következményei (fejfájás, vesekárosodás, sőt, a csontok gyengülése is). Ha lehet, ezt azért ne várd meg, hogy bekövetkezzen.

Ha az egészséges értékek között mozog a D-vitamin szinted, akkor többletbevitelt nem ajánlanak, ilyenkor elég, ha odafigyelsz a táplálkozásodra, hogy ez a szint ne is csússzon le. Laborvizsgálat eredményén látod, hogy határon belül van-e az értéked. Többfajta mérési mód létezik, így lehet, hogy ha másik laborba mész el, akkor más eredményeket hallasz. Az a lényeg, hogy hol a határ, ahhoz képest nézd a szinted.  

Természetes D-vitamin források:

Fogyassz D-vitamint, mert fontos! Ha vegán táplálkozást folytatsz, akkor mindenképp figyelj rá, hogy elegendő D-vitamin tartalmú növényt fogyasszál és időnként nézesd meg a D-vitamin szinted. Ha nem megfelelő, akkor nem árt akár kúraszerűen D-vitamint fogyasztanod, hogy helyreállítsd a kibillent egyensúlyt. De a megelőzéssel rosszat nem teszel magadnak! Kapható olyan D-vitamin készítmény, ami jól beépül a szervezetbe és akár minden nap fogyasztható. 

Ha süt a nap, akkor pedig menj ki a szabadba! A napfénytől jobb kedved is lesz. 

A kép csak illusztráció, sajnos nem én lógatom most a lábam a hűs tengerben.

A cikk megírásában segítségemre volt: http://dietless.hu/d-vitamin-kalciferol-az-eros-csontokert/
Címkék: , , ,
Tovább a blogra »