A gomba meglehetősen kényes kérdés, ami több problémát is magában rejt. Az első a begyűjtés. Nagyon romantikus dolog karkosárral az erdőt járni és gyűjteni a gombát. Ha csak a biológia órán láttál gombát, akkor ez akár végzetes következményekkel is járhat. Ha nem vagy tanult gombaszakértő, akkor a gyűjtést hagyd másra. Menj el a boltba és vásárolj ott. Ha megbízol a piacon a gombaárusban, akkor is egyszerű az életed. Ha ismeretlen személytől veszel gombát, akkor az a legbiztosabb, ha elbattyogsz vele arra a piacra, ahol van gombaszakértő. Mutasd meg neki. Igaz, ez időkiesés, de még minidig jobb, mint kórházba menni gombamérgezéssel.
Ha megvan a gombád, amiből majd finom gombapaprikást készítesz, jön a következő gond: az eltarthatóság. A gombát minél előbb fel kell használni. Nem számíthatsz arra, hogy majd a hétfői akciós gombából jó kis hétvégi ételt főzöl. Az áruházban megvásárolható gomba csomagolásán ott a felhasználhatóság dátuma. Tartsd be szigorúan! Arra is ügyelj, ha néhány órára a hűtőbe kényszerül a gombád, hogy távolítsd el róla a csomagolást. A hűtőben megizzadhat a gomba és akkor is dobhatod ki a szemétbe.
Ennyi pánikkeltés után azt hiszem, illő lenne elkezdeni leírni azt, hogyan készítsd könnyen és gyorsan gombabaprikást.
Hozzávalók:
- 500 gramm gomba (én csiperkéből készítettem, de gyakorlatilag bármilyen, szép húsos gomba megfelel),
- két fej vöröshagyma,
- só, bors, paprika,
- kevés olaj,
- laktózmentes tejszín (kb. 1 dl),
- köretnek való – nálam pont gluténmentes penne volt.
Hogyan készítsd el a gyors és egyszerű gombapaprikásodat?
Először tegyél fel forró vizet egy edénybe, amiben megfőzöd a köretnek valót. Nyugi, gyorsan meg tudod főzni a gombát, nem kell félned, hogy nem leszel készen időben. Húzd fel a konyhai órát vagy a telefonon az időzítőd, hogy időben leszűrd.
A vöröshagymákat pucold meg, majd apróra vágd fel. A gombát alaposan mosd meg és egy kis körömkefével jól tisztítsd meg. Majd darabold fel kb. 3-4 mm széles szeletekre. Amikor már majdnem készen vagy a gombával, akkor tedd fel a serpenyőt a főzőlapra (gázrózsákra) és kezdd el melegíteni. Tegyél bele egy kis olajat, majd azon kezdd el üvegesre párolni a hagymát. Ha feltetted, akkor fejezd be a gombaaprítást.
Amikor már szép üveges a hagyma, tegyél rá sót-borsot és jó sok paprikát. A paprika vízben nem oldódik, csak olajban. És arra is figyelned kell, hogy ne égjen el, mert akkor borzalmasan keserű. Keverd meg az egészet és máris jöhet hozzá a gomba. Időnként kevergesd meg addig, amíg majdnem készen van. A gomba nem fog teljesen puhára megfőni a rostjai miatt. Az a lényeg, hogy ne legyen nyers kinézete.
Ekkor öntsd hozzá a laktózmentes tejszínt a gombaparikáshoz. Attól függően, hogy mennyire szereted, ha sok a lé, tegyél hozzá nyugodtan 1 dl-nél többet is. Kevergesd addig alacsony hőmérsékleten (lángon), amíg be nem sűrűsödik. Ha nem akarod kivárni, akkor egyszerűen sűrítsd be egy kis rizsliszttel. Ezt úgy tudod megtenni, hogy egy pohárba teszel egy evőkanál rizslisztet, ahhoz kevés vizet, csomómentesre kevered, majd kicsit több vizet öntesz bele és az egészet hozzáöntöd a gombához. Kicsit kevergesd még és készen is van. Jó étvágyat!
Én szórtam egy kis petrezselymet is a tetejére, mert szeretem és szerintem így jobban néz ki .
Ha szereted a gombapaprikást, nyomj egy like-t és oszd meg!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: