Mivel helyettesítsd a vajat?

Sok olyan laktózérzékennyel találkozom, akiről felnőtt korban derült ki, hogy kerülni kell a tejtermékeket, így a vajat is. De akkor mivel helyettesítsék a vajat – merül fel a kérdés. És sajnos nemcsak náluk fontos a tejtermékek kerülése. Vannak még egyéb olyan állapotok, tényezők is, amikor valaki nem eszik vagy nem ehet tejterméket – helyettesítenie kell ezért a vajat is. 

Kinek is van szüksége arra, hogy helyettesítse valamivel a vajat?

Ha így nézzük, akkor már elég széles a kép, hogy kiknek kell kerülni a vajat. 

Ha csak a reggelire vagy a hideg vacsorára gondolsz, akkor adódik a válasz: margarinnal. Amikor elkezded az apróbetűket olvasni, rögtön szembesülsz vele, hogy egy csomó margarin tartalmaz vajat is. Arról nem beszélve, hogy egyre több cikket olvashatunk ismét a margarin káros hatásairól. Persze, előtte meg a vajról olvastunk rosszat. Ha laktózérzékeny vagy, vagy tejfehérje érzékeny vagy, akkor ez mindenféle irányzattól függően meglehetősen kardinális kérdés lesz számodra. 

A margarinos kérdésen túllendülve nézzük, hogy milyen más alternatívák vannak a vaj helyettesítésére.

    1. Az első egy vitatott alternatíva, de azért leírom: a vajat helyettesítheted kókuszolajjal vagy zsírral is főzéskor. Magas telített zsírsav tartalma miatt nem a legtökéletesebb választás, de elvileg alternatíva lehet. 
    2. Sheavaj – ez hazánkban nem elterjedt, leginkább kozmetikumokban találjuk, illetve egyes termékeknél az összetevők között. A kenyérre kenni nem jó választás. 
    3. Kakaóvaj – na, ez már jobban hangzik, főzésnél jó alternatíva lehet. A gond itt szintén a beszerzéssel van. 
    4. Avokádó – krémekbe, süteményekbe használják. Készíthetsz belőle finom avokádó krémet, amit nyugodtan kenj a pirítósra. Talán ez a legjobb vajhelyettesítő, amit a reggelihez, vacsorához lehet ajánlani. 
    5. Ha szereted az olasz konyhát, akkor nem lepődsz meg, hogy az extra szűz olívaolajat is ide sorolom. Nincs is jobb annál, mint meleg zsemlére ráfolyatni egy kis fűszeres olívaolajat. Próbáld ki, megéri!
    6. Ghee – a vaj, ami nem vaj. Judittól ezt tudtam meg a ghee készítésével kapcsolatosan: Ő házi vajat vásárol, mert azt jobb minőségűnek tartja. Egy lábasban takarék lángon hevíti, amíg felolvad. Amikor elkezd habzani, a habot egészen addig kanalazza le róla, amíg szép átlátszó nem lesz. A végén aranysárga zsírt kap. A lábas aljára a tejszármazék lesüllyed, ezt nem eszi meg. Az áttetsző zsírt üvegbe teszi, így tárolja, nem hűtőben.  

És hogy egy kicsit elszakadjunk a hagyományos formáktól, nézd meg, mi mindent lehet még a kenyérre kenni vaj helyett. Ezek nem klasszikus vajhelyettesítők, főzni nem lehet velük. Sőt, lehet, hogy még neked kell összekészítened, de jól jöhetnek: 

    1. hummusz – pont nemrég posztoltam hummusz receptet. Mondjuk mi zöldséggel fogyasztjuk és nem pitára kenjük, de akár kenyérre kenve is eheted.
    2. hamis körözött – kölesből készített, a túróból és tejfölből készített körözött vegán párja, hús- és tejmentesen.
    3. házi mogyorókrém – azért hangsúlyozom ki, hogy házi, mert ott tudod úgy elkészíteni, hogy ne cukorral tömd tele, mint a boltit és még véletlenül se legyen benne tej. Bioboltokban kapható bio mogyorókrém, az összetevőket nézd meg, mert ott is van néhány fogyasztható.
    4. melegszendvics feltét házilag – ha még emlékszel a régi jó melegszendvicskrémekre, akkor itt sem lesz gondod. Összedarabolt zöldségeket keverj össze egy kis paradicsompürével, kend rá a kenyérre és máris teheted a sütőbe pirulni a kenyereket. Van vegán sajthoz hasonlító feltét is, ha azt használod, akkor végképp meglesz a régi érzés. 
Címkék: , ,
Tovább a blogra »