Gluténterápia

Semmi sem lesz a régi, ha már elmúltál negyven

Ez most hosszabb lesz, előre szólok. Lehet, hogy közhely, de mégis: semmi sem lesz már a régi, ha elmúltál negyven? Azon szoktak viccelődni a környezetemben élők, hogy: 

  • ha már elmúltál negyven, minden nap ajándék;
  • akkor van gond, ha felébredsz és nem fáj semmid, mert akkor meghaltál. 

De tényleg így van? Van valami íratlan szabály, ha elmúltál negyven, akkor öregnek kell érezned magad és úgy is kell kinézned? Ha elmúltál negyven, akkor tényleg minden bonyolultabb? Tényleg feledékenyebb vagy? Tényleg egyre több egészségügyi problémád lesz? Tényleg nehezebb minden negyven felett? 

Egyik tanárom azt mondta, hogy az ember életét három fő korszakra lehet osztani.

  1. Van 40 előtt, amikor gyerek és fiatal.
  2. 40 és 80 felett középkorúak az emberek.
  3. 80 felett pedig megkezdődik az öregkor. Hozzá kell tennem, hogy mindezt a 80. életévében mondta, amikor még nagyon jó egészségi állapotnak örvendett – és örvend is a cikk megírásának idején. 

Ha ezt nézzük, akkor tényleg van változás 40 éves kor felett. Persze ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek szükségképp 40 évesen kell eljönnie annak a bizonyos pillanatnak. 

Amikor 30 éves voltam, kérdezgették tőlem idősebb hölgy ismerőseim, hogy hogyan élem meg az életkorváltást. Hogy őszinte legyek, egyáltalán nem okozott gondot. Nem éreztem azt, hogy a huszonéveimből átlépek a borzalmas harmincas éveimbe. Nem volt törés bennem. 

A 40. születésnap mégis másképp érintett. Ez már valahogy nem hangzik annyira jól. Valahogy én nem tudom bevenni azt a dumát, hogy a negyvenes nők életük virágában vannak. Szerintem ezt pontosan azok a negyvenes nők találták ki, akik nem akarják elfogadni a korukat. Igenis, öregszünk. A média is ezt sulykolja belénk: 

  • 39 éves kortól női koffein sampon, merthogy hullik a hajunk (nekem speciel a több évtizedes diagnosztizálatlan gluténérzékenység miatt hullott már előtte is),
  • 40 éves kor felett szedjél gingko biloba készítményt, hogy forogjon az agyad (még egyetem alatt napi egy liter gingko biloba teával oldottam meg a vizsgaidőszakot),
  • 45 éves kor felett tömd magadba a szívgyógyszert, mert egyre nagyobb a kockázata a szívinfarktusnak (ez az, amit soha, de soha nem szedtem), 
  • 40+-os nőknek szánt kozmetikumok (azért itt jó vásárlóanyag vagyok, mert nézem az életkorra kifejlesztett termékeket és a koromnak ajánlottat választom), és így tovább. 

A médiából dől a fogyasztói társadalom befolyásolására irányuló marketing. Miért is?

Mert senki nem szeret megöregedni, ezért mindent megtesz ellene, hogy elkerülje ezt az állapotot.

Senki nem szereti azt, ha eljár felette az idő – még akkor sem, ha tudjuk, hogy ez az emberek sorsa. Élünk egy ideig, bízunk benne, hogy minél hosszabb ideig. Majd eljön az a kor, amit már annyira nem szeretnénk átélni. Nem várjuk, mégis bízunk benne, hogy eljön. Ha pedig eljön, akkor az azzal járó problémák is eljönnek. 

Mert tény és való, hogy van alapjuk ezeknek a reklámoknak. Az emberi szervezetnek van egy élettartama. Egy ideig növekedünk, fejlődünk, vitalitásunk nem is mérhető. Majd a növekedés, fejlődés nem látható, az emberi szervezet egy kicsit stagnál. Majd fokozatosan a funkciók elhasználódnak és kezd romlani az állapotunk. Ez egy természetes folyamat. 

Az csupán a kérdés: mikor jön el a stagnálást követően a romlás és ez milyen gyorsan ér el bennünket? 

A 40. életkor lehet persze bűvös szám is, de ne feledkezzünk meg a placebo-hatásról sem, amit a média vált ki a semmi sem lesz a régi, ha elmúltál negyven-szlogennel. A placebo-hatás itt persze pont, hogy negatív. Lehet, hogy az égvilágon semmi bajod sincs, a szervezeted egyáltalán nem érzi még a kor előrehaladtát. De jönnek a reklámok, amik szépen lassan beléd magyarázzák, hogy neked szívinfarktusod lehet, hogy nem jó a memóriád, meg hogy fájnak az ízületeid. És persze a megoldást is a kezedbe adják. Vegyél ezt, vegyél azt, vegyél amazt. 

Hogy ténylegesen kinek mire van szüksége? Ez az, amit nem lehet úgy megmondani, hogy minden 40 év feletti nőnek koffeinos samponnal kellene mosnia a haját, vagy hogy minden 45 feletti férfinak szívinfarktus elleni gyógyszert kellene szednie. 

Sok minden függ a genetikától. Kérdés, milyen géneket örököltél. Lehet, hogy Nálad egy-két évvel jobban kitolódik a fizikai hanyatlás ideje. Az is lehet, hogy ez a hanyatlás Nálad jóval lassabb, mint az átlagnál. 

De nemcsak a genetika számít, hanem az életmód is. Nem is gondolnád, hogy ez milyen sokat nyom a latban. Sajnos, erről kevesebb ömlik a médiában. Persze vannak tévéműsorok, internetes oldalak, újságok és rengeteg könyv az egészséges életmóddal kapcsolatosan. Onnan mindenki kiválasztja magának, hogy mit szeretne és persze, mit tud betartani. 

Mire figyelj leginkább, ha elmúltál negyven?

  • Kerüld a stresszt lehetőség szerint, de legalábbis ne magad idézd elő. Igen, ez a legnehezebb. A stressz mintha a XXI. század állandó légköre lenne. Stressz van a munkahelyen, az utcán, a boltban, a közlekedési eszközön, de még otthon is. Mondhatod persze azt, hogy nincs választásod. A főnököd hülye, a buszon türelmetlen emberek tolakodnak, a gyerek már megint rosszalkodik. Igazad van. De mi az, amit Te tehetsz azért, hogy csökkentsd a stresszt? Lehet, erre azt mondod, hogy semmit. A főnököd nem tudod megváltoztatni, az idegen embereknek ha szólsz, hogy legyenek udvariasabbak, még ők kezdenek el kiabálni. A gyereked meg simán hiperaktív. De ne feledd, mit mondott „Az ördög Prádát visel” c. filmben Miranda Priestley (Mery Streep) Amynek (Anne Hathaway)? Hogy mindig van választásod. Ha Te ideges vagy, az idegességed átragad a gyerekedre is. Ha elviselhetetlen a főnököd, elkezdhetsz munkát keresni. Ha tolakodnak az emberek a buszon, engedd őket előre. 
  • Fogyassz egészséges ételeket! Én személy szerint lakto-ovo vegetáriánus vagyok. Mindent megkap a szervezetem, amire szüksége van. Emellett még egy csomó mindenre figyelek. Nem kell mindenkinek vegánnak, vegetáriánusnak, de paleonak sem lennie. Egyszerűen találd meg azt az egészségi állapotodnak megfelelő étkezési irányzatot, ami nem rontja a szervezeted állapotát. 
  • Kerüld a szervezetre káros szerek fogyasztását! Lehet, hogy ez is elcsépelt, de a dohányzás tényleg káros az egészségre. A túlzásba vitt alkoholfogyasztásnak is káros hatásai vannak. Ha szereted a finom italokat, nem kell lemondanod róluk. Egyszerűen csak tudd, mi az, ami még nem árt a szervezetednek. 

  • Mozogj, mozogj, mozogj! A legnagyobb gond a mozgáshiánnyal van mostanában. Nem lehet felsorolni, mennyi betegség lehet a következménye a mozgáshiánynak. A technikai fejlődéssel egyre nagyobb teret nyert az ülőmunka. Itt fizikai terhelés és mozgás nélkül sokszor óriási szellemi megterhelés ér mindenkit. A szellemi megterhelés kipihenésére pedig a passzít időtöltést választják legtöbben. Először jön az elhízás (hazánk lakosságának kb. 2/3-a túlsúlyos), majd a cukorbetegség, szívbetegségek, emésztőrendszeri betegségek, izületi betegségek és így tovább. És az a bizonyos negyven lehet, hogy 30 vagy 35 lesz. 

 

És ami a legfontosabb: rendszeresen járj orvoshoz. Sokan az interneten keresik ki tüneteik alapján, hogy milyen betegségben szenvedhetnek és saját maguk döntenek diétáról, táplálék-kiegészítőkről, mozgásformáról. Erre én csak annyit szoktam mondani, hogy oka van annak, hogy az egyik legnehezebb egyetem az orvosi, ahol 6 év után még csak általános orvos lesz valaki, további hosszú-hosszú éveket kell tanulni a szakorvosihoz. Találj egy orvost, akiben megbízol és bízd rá magad! Hagyd, hogy ő segítsen neked negyven felett kitolni a testi hanyatlás időpontját. 

Minél később öregszel, annál jobb. Ugye? 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!