Emlékszel még arra, milyen a természetes bioritmusod? A válasz nagy valószínűséggel nem. Kisgyermekkortól fogva mások határolják be az időnket. Túl nagy gond ezzel nem is lenne, ha mondjuk az óvoda és az iskola úgy negyed órára lenne otthonról. De sokszor nem negyed órát kell utazni. Pláne, ha a szülők is fél nyolc-nyolc óra körülre járnak dolgozni. Ilyenkor a gyerekedet úgy kell oviba, iskolába vinni, hogy Te is beérj. Ehhez meg jó korán kell felkelni. Gondolom, Neked is ismerős, amikor hat óra-fél hét körül próbálod ébresztgetni a gyereket. Nem beszélve magadról sem.
A kérdés persze nem az, hogy fel-e kellni, meg el kell-e menni dolgozni, el kell-e vinni a gyerekeket iskolába-óvodába. A kérdés az, hogy tehetünk-e valamit, hogy könnyebbek legyenek azok a fránya reggelek. Ehhez ad egy kis támpontot a természetes, napi bioritmusod.
A természetes bioritmust már réges-régen felfedezték. Igaz, akkor nem így hívták és nem is mindig ugyanazokat a dolgokat értették alatta. Nálunk inkább a fizikai, szellemi vagy lelki ritmust vizsgálják, azt is egy hónapra nézve. Így lesznek olyan napok, amikor teljesen minimumon pörögsz, máskor meg erőd teljében vagy. A dolgot kicsit árnyalja, hogy a fizikai, lelki és szellemi bioritmusod nem egymással párhuzamosan mozog. Így lehet, hogy szellemileg a topon vagy, miközben fizikailag meg a béka feneke alatt.
Ahhoz, hogy megértsd a napi természetes ritmusodat, már nem elég a nyugati, havi ciklusú bioritmus vizsgálata. De ne aggódj, itt is többezer éves múltra visszatekintő segítséget kapunk. Ez pedig nem más, mint a kínaiak által vizsgált és felállított szervóra.
A kínai hagyomány szerint a 12 fő szervnek van egy-egy aktív ideje minden adott nap. Ekkor a legerősebb az energiaáramlás ezen a területen. Miért is fontos ez?
De akkor most nézzük is, mi is az a szervóra.
Ahogy már leírtam, a kínai szervóra mutatja meg, hogy melyik szerv mikor működik a legaktívabban. És igen, mielőtt megkérdeznéd: számít, melyik időzónában vagy. Az időzónáknak az a lényege, hogy a Nap és a Hold mozgásához időzítik az időt. Azaz a napfelkelte minden időzónában külön-külön kb. azonos időpontban van. Így nem számít, hogy épp Kínában, vagy Magyarországon nézed a szervórát. A 7 óra az kb. 7 óra mindenkinek.
És igen, ezek nem percre pontos értékek. Hiszen van téli meg nyári időszámítás. Elvileg a téli igazodik a természethez. Tehát nyáron ez egy órával odébb lehet. De hangsúlyozom, hogy ezek csak körülbelüli időpontok.
Nézzük sorban a szerveket és a ritmusokat:
Éjjel 1-3 óra környéke: máj
A máj éjszaka végzi a méregtelenítő munkáját. Ilyenkor legnagyobb a terhelés, legkisebb a teherbírása. Ezért van az, hogy éjszaka aludni kell. Ezzel segítheted a szervezeted méregtelenítését.
Éjjel 3-5 óra között: tüdő
A más méregtelenítő munkája lassan befejeződik, bár 4 óra körül még van egy aktivitási tetőpontja. Viszont a tüdő is „feléled”. Az erős dohányosok ilyenkor szoktak felébredni és köhögési rohamot kapni. De az asztmások is ezért kezdik hajnali köhögéssel a napot.
Hajnali 5-7 óra: vastagbél:
Az a bizonyos salakanyag ürítés. Ilyenkor elkezd dolgozni a vastagbeled és az éjjel megemésztett táplálékot próbálja kilökni. Ezért van az, hogy reggel mindenki megy oda, ahova a király is gyalog jár. És ezért kell ezt a tevékenységet reggel megtenni. Ha nem, akkor a salakanyag a beleidben marad, további vízfelszívás történik, és a végén jön a rendszeres szorulás.
Reggel 7-9 óra között: gyomor
Lehet, már sejted, hogy most a gyomrod miért korog ilyentájt. Bizony-bizony, a reggelizni kell. Nemcsak kávét és cigit fogyasztani. Megvan az a mondás, hogy reggelizz, úgy, mint egy király? Hát igen. Ekkor terhelhető jól a gyomor. Jól megemészti a táplálékot, amit beviszel, és ami a legjobb: el is raktározza. Ezért fontos a tápláló reggeli.
Délellőtt 9-11 óra körül: lép
A lép aktív működése segíti a vér egyenletes elosztását. A lép többek között vérraktár is, ezért ilyenkor a testhőmérséklet optimális értéken marad. Az idegrendszer is nyugodtabb, ezért megfelelő időpont a tanulásra, vizsgázásra.
Dél körül: 11-délután 1 óra között: szív
A szívműködésednek ilyenkor van a csúcspontja. Elvileg ez a mozgást is segíti. Az lenne a jó, ha a testedzést ilyenkorra időzítenéd: ebéd előttre. Bár hogy őszinte legyek, én ilyenkor már éhes szoktam lenni. Úgy meg nem tudok mozogni.
Dél után: 1 órától 3 óráig: vékonybél
Délben a gyomorsavtermelés csúcspontra jut, a vékonybél pedig megkezdi munkáját. Azt gondolom nem kell mondani, hogy az emésztésnél fontos szerepe van a vékonybélnek. A gyomor után ide kerül a táplálék és megtörténik a felszívódás. Az energiák az emésztőrendszerben koncentrálódnak. Így másra nem is tudsz figyelni. Nemhiába van az a bizonyos szieszta a déli államokban. Na jó, olyankor van a legmelegebb is, ami még jobban nehezíti a helyzetet.
Délután 3-5 óra körül: húgyhólyag
Ezt az időt nevezik a fizikai és szellemi kapacitás csúcspontjának, ilyenkor nagyon aktív az immunrendszer. A kiválasztási folyamat is aktív, a savkötő gyógyszereket ilyenkor javasolják bevenni.
Délután 5-7 óra között: vese:
A vese működése csúcsán van, a szívműködés lassul, a vérnyomás csökken. Ha vérnyomáscsökkentőt szedsz, akkor ne ilyekor vedd be.
Este 7-9 óra között: érrendszer, vérerek
Az az igazság, hogy a vér az erekben egy sajátos, érdekes szerv. Ezt egy ideig nem így kezelték, de végre kezd ismét elismert lenni a vér és az érrendszer fontossága. A szervezet ezzel kezd felkészülni az éjszakai pihenőre. Ezzel egyidejűleg a legtöbb szerv elkezd belassulni. Amit ilyenkor fogyasztasz, azt már nem nagyon tudod megemészteni. Ezért mondják, hogy este 6 után már ne egyél. Nehéz ételeket egyáltalán ne, mást is csak akkor, ha például a betegséged (IR vagy cukorbetegség) miatt szükséged van rá.
Este 9-11 között: hármas melegítő
Ez az az időszak, amikor nem egy szerv, hanem egy energiavezeték lesz aktív. 11 órára már a paraszimpatikus idegrendszer funkciói kerülnek túlsúlyba, ilyenkor a pihenésre koncentrál a szervezet. Romlik a teljesítőképesség, hiszen a szervezeted pihenni és nem dolgozni akar.
Éjfél körül: epe
Ez az az időszak, amit az epebetegek ismernek. Az epe aktivitása sajnos epegörcsökben nyilvánulhat meg ilyenkor. És az epeműködés beindítja a májat is, kezdődik elölről az egész.
Élj a természetes, napi bioritmusod szerint!