Ha a hülyeség fájna, sokan ordítanának – gondolom, ez a mondás megvan. Sokszor nem is hülyeségről van szó, egyszerűen csak arról, hogy kényelmesebb egy fotelből félrediagnosztizálni magát valakinek, mintsem elbattyogni orvoshoz, elmenni vérvételre, majd egy kivizsgálásra.
Te hányszor voltál már így? Hányszor nem mentél el orvoshoz, hanem helyette belevetetted magad az internet rejtelmeibe? Miért is? Mit is szoktál mondani?
- nincs időm – magadra nincs időd? Ezt ugye Te magad sem gondoltad komolyan?
- nem normális az orvosom – tudom, nehéz orvost találni, de előbb-utóbb hidd el, Neked is sikerül;
- az interneten biztosan találok megoldást. Na, igen. Az interneten minden rajta van. Az is, hogy a Lochness-i szörny minden nap 5-kor kel fel, majd egy csónakot eszik meg reggelire.
- a fórumokon biztos volt valakinek ilyen baja, inkább megnézem – gondolj csak vissza arra, hányszor mondtad anyádnak, hogy ne a szomszéd Mari nénitől kérjen tanácsot? Most ugyanazt csinálod.
- félek elmenni orvoshoz, mert lehet, hogy halálos beteg vagyok – ezt egészen addig nem tudhatod, amíg az orvos ki nem mondja a diagnózist;
- annyi embert félrediagnosztizáltak, félrekezeltek – igen, pontosan tudom én is, nemhiába vannak orvosi műhibaperekre szakosodott ügyvédi irodák. Szerencsére feltalálták az “orvosi másodvéleményt” is, tehát ha valakinek nem hiszel, elmehetsz másik orvoshoz.
Ez most honnan jutott eszembe? Nemrég találkoztam egy hölggyel, aki közölte, hogy ő gluténérzékeny és laktózérzékeny is. Miközben beszélgettünk, kiderült, hogy soha nem volt orvosnál, csupán ő úgy gondolja, hogy beteg.
Mit tett? Elkezdett orvosi vélemény nélkül glutén- és laktózmentes diétát folytatni. Miért is rossz ez?
- ha tényleg cöliákiája van, sokkal nehezebb diagnosztizálni egy hosszabb ideje fennálló diéta után;
- lehet, hogy totál feleslegesen diétázik, mert nincs is ilyen betegsége – tehát egy halom pénzt feleslegesen dob ki az ablakon;
- megkeseríti a saját életét, mivel a diétát is szűken értelmezi – nem eszik tésztát például, mert az nem gluténmentes. Pedig van gluténmentes tészta is. Nem eszik kenyeret sem. Ha valóban gluténérzékeny, akkor is ehet kenyeret. Laktózérzékenyként is, csak nem mindegy, miből készíti.
- nem volt dietetikusnál, nem nézett utána rendesen annak, mit ehet és mit nem – jóval több dolgot kerül, mint amit szükséges lenne.
Mit tehettem? Javasoltam neki, hogy menjen el minél előbb egy alapos kivizsgálásra, a saját érdekében. Hogy elmegy-e? Ki tudja. Remélem, igen. És bízom benne, hogy kiderül a problémája minél előbb.
Másik kapcsolódó történet is sajnos megtörtént eset. Egyik barátnőm sírva hívott fel, hogy ő rákos beteg. Kérdeztem, hogy miért. Elmondta, hogy milyen tünetekkel megy az orvoshoz. A tüneteknek utánanézett a neten és azok azt igazolják, hogy ő rákos beteg.
Kb. egy hétig tartott neki ez az állapot, mire eljutott az orvoshoz. Szerencsére nem rákos betegséget, hanem egy gyógyszerekkel gyorsan, kb. egy hét alatt kezelhető betegséget állapítottak meg nála. Természetesen meggyógyult és azóta is jó egészségnek örvend – ennek immár kb. 8 éve.
Sajnos, egyre több fórumban látom azt, hogy emberek tüneteket osztanak meg az internet népével és onnan várják a megoldást. Akkor is, ha már van orvosi vizsgálatra időpontjuk. Csak hogy addig is “megnyugodjanak”. Sokan jószándékuk jeléül próbálnak nekik segíteni és leírják a saját tapasztalatukat. Ez körülbelül olyan dolog, mint a barátnőm az internetes öndiagnózisával.
Diagnózist csak orvos állíthat fel – öndiagnózist is. Ha valaki nem orvos, ne diagnosztizálja magát. Miért is?
- veszélyes – lehet, hogy valóban súlyos betegségben szenved, amit minél gyorsabban el kell kezdeni kezelni;
- lelkileg megterhelő – az ember mindig a legrosszabbra gondol, de lehet, hogy nincs is semmi baja. Viszont ez a legrosszabb megkeseríti az életét;
- felesleges diétákkal terheli a pénztárcáját – a gluténmentes étkezés jóval nagyobb anyagi terhet ró a családra, magamtól biztos nem költenék ilyenre, egészséges étkezésnek nem ez az alapja;
- felesleges diétákkal terheli a testét – az is lehet, hogy megvon a szervezetétől olyan tápanyagot, ami azonban fontos lenne számára;
- elveszi magától a döntés szabadságát – ha már tudod, mi a bajod, akkor is dönthetsz a kezelésről, mit szeretnél igénybe venni.
Mit tegyél, ha úgy érzed, gond van?
Keress egy orvost, tudd meg, mi a baj. Ha nem tetszik a diagnózis, nyugodtan kérj orvosi másodvéleményt egy másik orvostól. De ne hagyd semmiképp kétségek között magad.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: