Gluténterápia

Vitaminológia – B vitaminok

Szándékosan írom így, hogy B-vitaminok – többes számban. Ha már olvastál a vitaminokról, akkor ismerős lehet, hogy a B-vitamin az nem egyféle vitamin, hanem több fajtája is van. Amikor B-vitaminokból álló komplexet vásárolsz, akkor nemcsak egyféle, hanem szinte mindegyik B-vitamint megvásárolod.

De mire is jó a B-vitamin? Mire is jók a B-vitaminok?

Vegyük sorban.

B1-vitamin:

Nagyon fontos szerepet játszik a szénhidrát anyagcserében. Ráadásul ez is jót tesz az idegrendszernek. Megvannak azok a reklámok, amikben magnéziumot B-vitaminnal együtt adnak el, mint idegnyugtató reklámot? Ezekben nagy valószínűséggel van B1-vitamin.

Húsevőként a sertéshúsból is magadhoz tudod venni. Ha nem eszed meg a húst hozzám hasonlóan, akkor az olajos magvakban találod meg, vagy a gabonákban. Ha gluténérzékeny vagy, akkor maradnak a magok. Emellett babfélék is tartalmaznak B1-vitamint.

B2-vitamin:

Ezt a vitamint más néven riboflavinnak nevezik a B-vitaminok csoportjában. Fontos a szerepe a pajzsmirigy működésében. Emellett a vérrendszerre is jó hatással van. Ha baleseted vagy műtéted volt, akkor nem árt B2-vitamint szedni. Segít a mielőbbi gyógyulásban, ráadásul vassal együtt szedve növeli a vérben a vörösvérsejtek mennyiségét.

Az idegrendszerrel ez is összefüggésben van, segít a migrén erősségének csökkentésében. Emellett a szürkehályog megelőzéséhez is ajánlják. Vannak emberek, akik hajlamosabbak szürkehályog kialakulására. Számukra nagyon fontos B-vitaminok szedése – természetesen a lutein mellett.

Miben találsz B2-vitamint? Tejtermékekben, marhahúsban, halakban és a tojásban is. Emellett az avokádó is tartalmaz sok B2-vitamint. Ugye, hogy nem kell húst enni, hogy be tudd vinni a szervezetedbe a vitaminokat és a fontos tápanyagokat?

De nézzük tovább, folytassuk a B5-vitaminnal:

Szintén erős idegvédő hatással van. Jobban hasznosulnak a bevitt tápanyagok. Ráadásul nemcsak a migrén, hanem a dohányzásról való leszokás kezelésében is használják.

A B-vitaminok közül a B5-vitamint halakban, baromfiban, májban találsz. Vegetáriánusként az élesztő és a brokkoli mellett a hüvelyesekben is megtalálod a napi adagokat. Ha erős vitaminhiányod van, akkor mindenképp kérd dietetikus segítségét a szükséges pótlás mennyiségének kiszámolásához.

B6-vitamin:

Talán ez a B-vitaminok legismertebbike. Idegrendszerre hat, de emellett szív- és érrendszeri problémáknál is hatékony. A nyugtató, akár depresszió elleni készítmények alapanyagai közt is szerepel. A hölgyek is ismerik. Nem egy menstruációs problémára adott vitaminkeverékeknek is fontos eleme. De nemcsak menstruáció előtti tünetek enyhítésére, hanem várandósság esetén előforduló hányinger, émelygés esetén is jó hatással bír.

Ezekben az esetekben célszerű patikában kapható vitamin-komplexet keresni. Ha megelőzésképp szednéd, akkor hagyd a tablettát. Az avokádó B6-vitamint is tartalmaz, de a banán és a csicseriborsó is B6-vitamintartalmú növény. Na jó, meg a hal és a szárnyasok is.

B7-vitamin:

Ezzel is gyakran találkozhatsz a haj- és körömerősítő kapszulákban, amik B-vitaminokat tartalmaznak. Nem ismerős így a neve? De ha azt mondom, hogy a B7-vitamint más néven biotinnak nevezik, akkor már biztosan hallottál erről.

Jó biotinforrások a hüvelyesek, diófélék. A szójában is sok biotin van, bár mostanság a szója elég kérdéses táplálék. Mármint hogy enni, vagy nem enni.

És Te? B-vitamint enni vagy nem enni?

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!