Stresszkezelő technikák – bevált módszerek

A stresszt nem tudjuk kiiktatni az életünkből. Ha tetszik, ha nem, előbb-utóbb mindenkit elér, előbb-utóbb mindenki stresszes lesz. Hiába mondja az orvos már húszadszorra is, hogy „kerülje a stresszt”!! Nem tudunk vele mit kezdeni. A mai rohanó világban van és kész. Mit lehet vele tenni? Csökkenteni a tüneteit.

De mégis hogyan? Mondják, hogy keressen mindenki megfelelő stresszkezelő technikát. De mégis melyiket? Milyet? Eszembe jut az egyik magnéziumot népszerűsítő reklám, amiben stresszkezelő technikákat figuráznak ki. Hogy sétálj az erdőben, mondják. És a reklámban a hölgy magas sarkúban evickél át a patakon. Mondják, hogy relaxálj, miközben a függöny meggyullad a gyertyáktól. Ez eléggé sarkos megközelítés, pedig ezek a stresszkezelő technikák igenis működnek. Csak nem mindenkinek ugyanaz. Lehet, hogy valakinek a magnézium szedése a legjobb, más meg képes kétnaponta meditálni.

Egy volt munkatársamnak a közvetlen főnöke elviselhetetlenül hisztis volt. A hölgy reggelenként otthon 20 perces meditációval kezdett, hogy el tudja viselni a helyzetet. Elviselte, majd rájött, hogy hatékonyabb új állás után nézni, a meditációt pedig önfejlesztésre használni.

Általában mindenki nyugodtabb, békésebb, csendesebb, boldogabb életet szeretne annál, amiben éppen él. Ritka az, aki hosszabb távon (hosszú hónapokon, éveken keresztül) teljes mértékben meg van elégedve mindennel. Olyan pedig biztosan nincs, hogy éveken át egyetlen nap sem idegesítené fel magát valamin.

Így aztán nem tudunk mit csinálni, csak csökkenteni a stressz tüneteit a stresszkezelő technikák egyikével. De hogyan is? Mindenki másképp.

Mutatok néhány bevált módszert a stressz csökkentésére. És nem, nem az evés az…

1. Gyógyszerek – ez talán a legegyszerűbb és legnagyobb körben elterjedt módszer. Ha idegesek, stresszesek vagyunk, vény nélkül kapható nyugtatót, stresszoldót veszünk be. Ilyenek a magnéziumot és B6-vitamint tartalmazó gyógyszerek és számos gyógynövényből készült készítmény is. Bár a patikában kapható gyógyszereket ismerik legtöbben, én mégis azt mondom, találjunk más módszert és ne kemikáliákkal mérgezzük szervezetünket! Sok hasznos gyógynövény van, ami csökkenti a stresszt. A legismertebb ezek közül az orbáncfű.

2. Sokaknak a testmozgás válik be. Általában „ki szoktuk futni” magunkból a feszültséget. Van, akinek a konditerem jön be, másoknak az uszoda. És van, akinek a futás. Egy coach ismerősöm azt mondta, ha ideges vagyok, sétáljak egyet hazaérés előtt. Ne vigyem haza a stresszt. Egészen addig járjak az utcán, amíg le nem csillapodik a lelkem. Volt, hogy már próbáltam és bejött a módszer.

3. Ha nincs kedved mozogni, akkor jönnek az egyéb, csendes tevékenységek: zenehallgatás, olvasás. Hogy kit milyen zene nyugtat meg, vagy milyen újságtól, könyvtől nyugszik meg, az persze teljes mértékben eltérő. Egy a lényeg, hogy hasson!

4. Relaxációs, meditációs technikák. Azok, akik életüket spirituális szinten élik, megtanulnak lazító, nyugtató, „stressz-űző” technikákat. A napi meditáció, egy csendes reggeli vagy esti relaxáció nagyban segíti a stressz elviselését. Ha nem tudsz meditálni, jó szívvel ajánlom Csaplár Péter tanfolyamait. Nekem rengeteget segített egy ilyen tanfolyam átlendülni a nehézségeken.

5. Gyógynövények. Sokan ismerik a gyógynövények, gyógygombák nyugtató szerepét. Orbáncfű, citromfű, levendula – sorolhatnánk. Mind alkalmas arra, hogy a felpörgetett idegrendszert kicsit lenyugtassa. De mi a helyzet, ha a stressz már hatott ránk, kikezdte szervezetünket? Erre is jók! Sokan nem tudják, de számos gyógygomba jó hatással van az immunrendszerre, a szervezet sav-bázis egyensúlyára. Így akár a fekélyes gyomor erős tüneteit is enyhíteni tudjuk! Erre leginkább a reishi gomba, más nevén a ganoderma alkalmas. Én is szedek sokszor ganoderma gombát, sőt, iszom ganodermás kávét is.

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »