Elmúlt egy hónap az évből. Mostanra már biztos lehetsz benne, hogy valóban meg tudod-e tartani az újévi fogadalmaidat. Miért is? Mennyi idő az, ami alatt kialakíthatsz egy új szokást? Mit fogadtál meg szilveszterkor? Új szokást? Vagy csak egy új dolgot? Vagy lehet, hogy semmit?
Nem, nem kell szilveszterkor állandóan fogadkozni. Semmi gond veled, ha nem tetted meg tavaly. Inkább gondolj arra, hogy mikor volt utoljára az, hogy kitaláltad, hogy valaminek nekikezdesz? Például, hogy minden nap tornázol? Na jó, hetente mondjuk kétszer elmész jógázni. Erre gondoltál már? Mennyi ideig bírtad? Csinálod még most is? Mennyi idő után adtál fel valamit? Mennyi idő után mondtad azt, hogy szerinted ez hülyeség?
Mert az is egy új szokás, hogy abbahagysz egy régi rossz szokást, például leteszed a cigit. A környezetemben nem egy személy szokott már le a cigarettáról. Percre pontosan tudják, hogy mikor szívták el az utolsó cigarettát, még akkor is, ha az már négy vagy öt éve történt. Volt olyan ismerősöm is, aki elhatározta, hogy leszokik a cigarettáról, de nem tette meg. Általában egy-két hétig bírták cigaretta nélkül. Utána jött egy érzés, egy buli, egy rossz nap és annyi volt a fogadalomnak.
De ne legyünk ennyire drasztikusak, maradjunk inkább az új, egészséges szokásoknál. Az ülőmunkát végző emberek nagy részének a fogadalma a mozgással kapcsolatos. Én is ülőmunkát végzek, szóval, megértem. Egész nap ülsz egy asztalnál, 8-10 óra munka után hazaindulsz. Bemész a boltba, ahol ilyenkor vannak a legtöbben. Hazaérsz, és még mindig tök sötét van. Vár a szennyes ruha, a vasalnivaló. Inkább bedobod abba a szobába, ahol nem látod. Ha nem látod, nincs is. Leülsz, eszel valamit vacsorára. Az agyad teljesen fáradt, zsong az egész napos számítógép püfölés után. Megértem, hogy a hátad közepére sem kívánod a mozgást. Ha egyedül élsz, még szerencsésnek is mondhatod magad, hogy munka után nem a gyerekeket kell kosárra, balettre vagy zongoraórára vinni, megcsinálni velük a leckét. Mert akkor végképp este 10-kor jutsz oda, hogy van idő magadra. Azt ugye nem kell mondnai, hogy nem este 10-kor fogsz nekiállni jógázni.
Aztán hol ez kezd fájni, hol az. Először a derekad fáj egy kicsit, majd nagyon. Aztán rájössz, hogy az állandó fejfájásod azért van, mert görnyedsz az íróasztalnál és teljesen beállt a nyakad estére. Ismerős, ugye?
Eleinte csak kicsit fáj, aztán nagyon. Elmész orvoshoz, ahol közlik: ülőmunka!!! Majd azt is mondják, hogy mozogni kellene, eljárni gyógytornára, úszni, jógázni. És rájössz, hogy már évekkel ezelőtt el kellett volna menned. Az agyaddal pontosan tudod. Úgyhogy nekikezdesz!
Elmész a sportoltba, veszel egy jóganadrágot, egy jógamatracot. Beiratkozol abba a jógastúdióba, ahova a barátnőd jár, mert így legalább nem leszel egyedül. Ez is fontos: ha egyedül nincs erőd sportolni, keress társat! Ketten hidd el, sokkal könnyebb hetente mozogni.
Ne tűzz ki nagy célt! Csak egy kicsit, amit könnyen elérsz. Először mondd azt, hogy egy hónapig eljársz jógázni hetente egyszer. Ez persze lehet más is, de ha rendszeres szokást akarsz felvenni, akkor egy hónap legyen a minimum.
A tudósok sokat vizsgálták az emberi szokásoskat, hogy menniy idő alatt lehet felvenni, vagy hagynak el az emberek egy-egy szokást. Kiderült, hogy legalább három hét az az idő, amire az agy elfogadja az új szokást és nem tekinti rendszeridegennek. Ezért biztos a 30 nap. Addigra az agy megszokja, hogy valami újat kell tenni, beleivódik és sokkal könnyebb lesz megtenni az új dolgot.
MentésMentés