De akkor hogyan egyek, ha tanulok? Már most készülj a zárthelyis időszakra!

Múlt héten arról írtam, hogy teli hassal nem lehet tanulni – egészen pontosan tele gyomorral. Miért is fontos ez most nekünk? Mert már egy ideje megkezdődött a tanítás mindenféle oktatási intézményben. 

És bizony a diákoknak órákra kell járni. Általános iskolában még jobban odafigyelnek a tanárok, hogy legyen idő az étkezésre, tele lehessen tenni azt a bizonyos gyomrot. Középiskolából még én is emlékszem rá, hogy korgó gyomorral ültem az órán. Előfordult, hogy testnevelés óra után nem volt idő enni, pedig éhes voltam. Ezt a gyomrom közölte is mindenkivel. 

A főiskola és az egyetem pedig végképp a szélsőséges étkezések netovábbja lehet. Sok helyen nincs is menza, így aztán idő kell, mire azt a korgó gyomrot teleteszik a diákok. 

Mi ennek az ellenszere? A büfé, az otthonról hozott szendvicsek elmajszolása szünetekben, vagy akár egy nagy előadóteremben a pad alatt, az óra közepén. Ha valaki éhes, akkor bizony csillapítani kell az étvágyat. 

A korábban idézett közmondás csak a teli gyomorról mesél, de a korgó gyomor is ugyanolyan kellemetlen tud lenni. Mert egyszerűen nem figyelsz semmire, csak arra, hogy üres a gyomrod. És bizony ez sem könnyíti meg a tanulást. A gyomorfekélyről nem is beszélve! 

Nemrég olvastam, hogy az indiaiak úgy tartják, hogy egy öklömnyi ételt kell egy alkalommal elfogyasztani, de ezt naponta 6-8-szor kell megismételni. 

Ha belegondolunk, a gyomrunknak ez tényleg meglehetősen kényelmes emésztést jelent. Miért is? Ha nincs étel a gyomorban, akkor az ott található fekélyes részt marja a gyomorsav. Ha még nincs fekély, akkor pedig nagyon könnyen kialakulhat. 

Ha túlzottan tele van a gyomrunk, akkor pedig nagyon sok energiát kell elhasználni a megfelelő emésztéshez. És bizony tanulás közben az energiának a fejben kellene mozognia, nem a gyomorban. 

Tanulás közben sem szabad ezért megfeledkezni az étkezésről. Mint ahogy az élet összes területén, a szélsőségeket itt is érdemes kerülni. Sem a túlterhelt, erősen telített gyomor nem egészséges, sem a korgó, savas gyomor nem az. Ezért a legcélszerűbb megtalálni azokat az étkezési időpontokat a napirendünkben, amikor a megfelelő mennyiségű táplálékot magunkhoz tudjuk venni. Mindenkinek más a megfelelő mennyiség. Lehet, hogy valakinek elég az egy öklömnyi étel, másnak ennél többre van szüksége, hogy ne korogjon a gyomra. Az azonban biztos, hogy a legtöbb orvostól eddig azt hallottam, hogy 3-4 óránként étkezzem mindenki.

Fontos: ha inzulinrezisztens vagy, vagy cukorbeteg, akkor nagyon pontosan be kell tartani az étkezési időpontokat! Ne kezdj el magadtól kísérletezni, fordulj szakemberhez, hogy megtaláld a kellő diétát és időzítést!

És még valami: eddig soha, senkinek nem tett jót, hogy egész nap nem evett és késő éjjel pótolta be a lemaradást. A szervezeted egyáltalán nem kezeli jól az ilyen étkezést, rengeteg betegség jön ki emiatt a későbbiekben.

Étkezz tudatosan, kiegyensúlyozottan, az egészségednek/betegségednek megfelelően. És persze figyelj rá, hogy a mozgásodhoz és életmódodhoz szükséges kalóriát vidd be a szervezetedbe!

 

Címkék: , , ,
Tovább a blogra »