Segít a maszk? Még mindig tombol az influenza, hetekig beteg mindenki

Körülbelül november óta beteg a fél ország. Ez így persze erős túlzás, de egy biztos: mostanában erős, hosszú ideig elhúzódó betegségekre készülhetünk fel. Az idei télen hetekig tartó köhögésre, orrfújásra készülhetett mindenki, akit elkapott a betegség. Van olyan ismerősöm, aki 2 hónapon át beteg volt. Nem nagyon, csak kicsit, de az hosszú hetekig kínozta. 

Ráadásul sokan el sem mennek orvoshoz. A betegség ideje alatti csökkentett pénzbeli ellátás (táppénz) miatt a kisebb keresettel rendelkezők nem akarják bevállalni, hogy még kevesebbet vigyenek haza. Sokan attól félnek, hogy elveszítik az állásukat, ha gyakran, hosszú ideig betegek. Mások egyszerűen úgy érzik, hogy nincsenek annyira rosszul, hogy elmenjenek orvoshoz. 

Sok gyógyászati készítményt kapni a gyógyszertárakban, drogériákban, melyek enyhítik a torokfájást, az influenza tüneteit. Az antibiotikumokkal szembeni egyre nagyobb ellenszenv miatt is sokan hanyagolják az orvoshoz menést. Pedig sok orvos nem ír fel antibiotikumoat. Egészen pontosan jóval kevesebb orvos fordul első körben antibiotikumos kezeléshez. Nekem például a háziorvosom mondta, hogy izlandi zúzmó tablettát szopogassak torokfájás ellen. 

Igen, azt tudjuk, hogy rengeteg beteg ember volt, és feltehetőleg lesz még néhány hétig, de mit lehet tenni a megelőzés érdekében? És mik a teendők, amikor már érezzük a betegség első jeleit?

Ez utóbbi nem túl elterjedt hazánkban. Általában kínai vagy japán turistákon látni az utcán orvosi maszkot. De mire is jó, miért is jó? Vagy jó egyáltalán? 

A XIX. század végétől használnak a műtőben orvosi maszkot. Ezek a maszkok egyrészről belülről kifelé védenek, azaz a beszéddel, tüsszentéssel a levegőbe kerülő apró részecskék egy részét fogják fel. De ez a védelem a másik irányba is áll: így nem lélegzed be a levegőben terjedő molekulák egy részét. A gond általában a levegőben terjedő betegségekkel van. Az influenza is ilyen. 

Az influenza a fertőzött személy váladékaival terjed köhögés, tüsszentés, beszéd vagy légzés során. Ez lehet úgy, hogy a tüsszentés vagy köhögéssel váladék kerül valakinek a kezére, ő pedig megfog például egy kapaszkodót a tömegközlekedésen. Te pedig megfogod ezt a kapaszkodót. Az influenzavírus pedig rákapaszkodik a kezedre. De nemcsak így, hanem az influenza vírus belégzéssel is terjed. És még számos más betegség is. 

Azaz: ha influenzás vagy, akkor azért hordj maszkot, hogy ne lélegezd ki a vírust. Ha pedig influenzás van a közeledben, akkor azért érdemes maszkot hordanod, hogy ne lélegezd be a vírust. Úgy becsülik, hogy egy otthoni környezetben viselt sebészeti maszk 60-80%-al csökkenti a betegségének kockázatát. Ez azért elég jó arány, nem? (Az erről szóló ausztrál kutatási eredményekről rövid összefoglalót itt olvashatsz – angolul.)

Az egyértelműen bizonyított, hogy minden ellen nem véd meg a maszk, de azért elég sok vírust kivéd. Ráaádul így szeretteid, környezeted is óvhatod. Ha influenzás vagy, akkor a kilégzéssel dőlnek belőled a vírusok, elég nagy sebességgel. Védd a szeretteid, használj maszkot. Nem ciki. 

 

Címkék: , , ,
Tovább a blogra »