Akácfa – nemcsak végigmenni jó az akácos úton
Ha azt mondom, hogy akác, szinte mindenkinek több dolog is eszébe jut:
- az idősebb generációnak az a bizonyos magyar nóta, ami úgy kezdődik, hogy “akácos út, ha végigmegyek rajta…” – az az igazság, tovább nem tudom, nem szeretem a magyar nótát;
- a legtöbb generációnak minden bizonnyal az akácméz jut eszébe az akác virágról;
- ha szereted az erdőket, a természetjárást, akkor az akácos erdők biztosan a szemed előtt vannak: az akác olyan mértékben elterjedt, hogy már az erdők kb. egynegyede akácos hazánkban, amiről meglehetősen nagy vita alakult ki 2014-ben;
- aki kicsit jobban ismeri a gyógyhatását, elsőként lehet, köhögéscsillapító hatását emlegeti fel.
Az akác egy meglehetősen érdekes és szélsőséges növény. Számosan úgy emlegetik, mint kipusztíthatatlan, kezelhetetlenül gyorsan terjedő fát, mások szerint hatalmas áldás a létezése. Igaz, hogy nagy ritkán születik csak látványosan szép akácfa. Másrészt kissé szúrós, hajlandó bozótszerűen nőni. Emellett azonban mégis az egyil leggyorsabban növő fa, ami már rövid fejlődés után is árnyékot ad.
Emellett tavasszal meglehetősen impozáns látványt nyújtanak a virágzó akácosok – ezért jutott nekem is eszembe, hogy ezen a héten az akácról írjak.
Gyógynövényként hogyan használható fel a fehér akác?
A legegyszerűbb, ha a gyógyszertárban vagy a drogériában vásárolsz fehér akác virágzatot. Ez azért olyan fontos, mert gyógynövényként a még virágzásban lévő, fán csüngő virágzatot kell gyűjteni és speciális körülmények között szárítani. Az elbarnult, lehullott virágzat gyógyhatással nem bír. A gyógyszeripar a fa kérgét is haszálja, azonban házilag a kéreg alkalmazása tilos!
A fehér akác virágjából tudsz forrázat formájában teát készíteni. Ehhez nem kell mást tenned, mint forró vizet önteni a virágzatra, fedő alatt 5-7 percet állni hagyni és máris fogyasztható. Figyelj rá, hogy egy teáskanálnál több ne jusson 2-2,5 dl forró vízre.
Milyen betegségek esetén használhatod a fehér akác teáját?
- Legismertebb köhögés csillapító hatása. Remélhetőleg a köhögős időszaknak már vége van, ezért nagy valószínáséggel nem május közepén iszod erre a betegségre. Legalábbbis remélem.
- Ha csak kevés virágzatot raksz a teába, akkor más teához ízfokózónak is használhatod, de túl gyakran azért ne tedd ezt.
- Ha valaki azt mondja, hogy reflux, én azt mondom, hogy fehér akác. Na jó, bővebben kifejtve: csökkenti a gyomorsav mennyiségét, a reflux tüneteit. Az a fránya reflux esténként, lefekvés után elég nagy gondokat tud csinálni. Már napi egy csésze teával néhány hét után nagyon jó eredményeket érhetsz el.
- Figyelj, hogy ne vidd túlzásba a fogyasztását: ugyanis van egy kis hashajtó hatása. Hashajtónak persze nem használjuk, de számolj vele.
- Gyomorfekély elleni teakeverékek alkotórészeként is találkozunk vele, de önmagában erre nem alkalmas.
Milyen formában fogyasztható még a fehér akác?
Természetesen tiszta, jó minőségű akácmézként is fogyaszd – de ne túl nagy mennyiségben. Az akácméz a méhecskéknek köszönhetően számos pozitív hatással bír. Ennek azonban az a feltétele, hogy szobahőmérsékleten fogyaszd a mézet, vagy legalábbis 50 celsius fok alá hűlt teába tedd bele. Ennél forróbb víz ugyanis megöli az összes hatóanyagot – annyi erővel tömény cukrot is tehetnél a teába.
Amire ügyelj a mézfogyasztásnál:
- cukorbetegek ne egyenek mézet! A méz emésztéséhez inzulin szükséges, ami a cukorbetegeknek nem termelődik, így csak rontasz a helyzeten;
- napi egy kiskanál méznél többet ne egyél – a túlzott cukorfogyasztás már káros az egészségre. Ezalól persze kivételt képez a ritkán, erősítő céllal alkalmazott nagy dózisú mézfogyasztás;
- csak langyos innivalóba tedd bele, vagy nyersen, kiskanállal fogyaszd;
- ha inzulinrezisztens vagy, akkor alaposan gondold meg a fogyasztását. Ilyenkor a napi mennyiség nem lépheti től az egy mokkáskanálnyi mennyiséget és azt is bele kell számolnod a naponta elfogyasztható szénhidrát mennyiségbe;
- és ami a legnehezebb: vigyázz, mert sokan hamisítják a mézet. Csak megbízható forrásból vásárolj!
MentésMentés