Egy hete írtam arról, hogy hogyan próbálhatod meg elkerülni a stresszt. Miért fontos ez?
Mert a stressz sok-sok betegséget kiválthat.
Sokszor csak azt halljuk, hogy stressz, hogy stresszes vagyok. De arról nem sokat tudunk, hogy a stressz mennyi lelki és testi bajt válthat ki. Sokan nincsenek tudatában a stressz kiváltotta betegségeknek. Maria Treben könyvében 54 (!!!) esetet sorolt fel, aminek a hátterében a stressz áll. És ezek azok, amikkel a gyógyfüvek nagyasszonya találkozott és kezelte életében.
Nézzünk ezek közül néhány megbetegedést, amit a stressz okozhat!
- Alvászavar, ez talán a leggyakoribb stressz okozta betegség. Idegesek vagyunk, kattog az agyunk, nem tudunk elaludni. Egy idő után már a fáradtságtól nem tudunk aludni és egy ördögi körbe kerülünk. Még idegesebbek, még fáradtabbak leszünk. És emellett számos más betegséget is diagnosztizálnak nálunk.
- Általános gyengeség a kókadtságtól a teljes kimerültségig, ez is a mai rohanó társadalomra jellemző tünet. Túlhajtottság, idegeskedés, stressz. Először csak nehéz felkelni, majd egyre nehezebb a napot végigdolgozni. Ki ne ismerné az érzést, hogy már délután kettőkor úgy érzi magát, mint aki végigdolgozott vagy tizenhat órát. Ezt követően jön az, amikor egy pihent pillanatunk sincs a napban. Az ágy hívogatóan kacsintgat ránk este, azonban a kimerültség miatt már aludni sem tudunk.
- A lelki kimerültség mellett fizikai fáradtságot is okozhat a stressz. Voltál már úgy, hogy egy túlhajtott hónap után nem volt kedved még egy kicsit gyalogolni sem? Úgy érezted, mintha minden nap legalább egy fél maratont futottál volna le? Igen, ezt is okozza a stressz. A szervezeted a stressz ellen védekezik azzal, hogy kényszerpihenőre küld Téged. Te pedig vagy hallgatsz a szervezetedre és pihensz, vagy hajtasz tovább és várod a többi betegséget.
- Gyomorfekély, egyéb gyomorpanaszok már a stressz kiváltotta súlyosabb betegségek közé tartoznak. Ez már nem az első stádium. A szervezeted legyengül, kevésbé leszel ellenálló a baktériumokkal szemben. A gyomorfekély egyik okozója is lehet baktérium. Emellett a rendszertelen étkezés miatti elsavasodás is gyengítheti a gyomor szöveteit, ami előbb-utóbb gyomorfekélyhez vezet. És még lehetne sorolni azokat a gyomorproblémákat, amiket a stressz vált ki.
- Impotencia, igen, uraim, impotencia. Aki ideges, annak előbb-utóbb az ágyban is problémái lesznek. Az idegesség, a kimerültség, a fizikai és lelki fáradtság egy idő után még a legerősebb akaraton is túltesz. És bizony, nemcsak az uraknál, de a hölgyeknél is csökken a libidó a stressz következtében.
- Szívproblémák (ezek között Maria Treben ötöt kiemelt, így például szívdobogást, szívinfarktust is) is a stressz kiváltotta betegségek közül a súlyosabbak közé tartoznak. Ezek azok a betegségek, amikor bármi áron el kell menni orvoshoz. Nincs az a munkahely, ami megéri az életünk veszélyeztetését. Ha már szívproblémákkal küzdünk egy stresszes helyzetben, az a szervezet végső jelzése, az utolsó felkiáltó jel: tegyél valamit!
- A vérnyomási problémák nem tipikusan stressz kiváltotta betegségek, ám a stressz okozhat ilyen tüneteket, illetve súlyosabb esetben betegségeket is. Általában az idegesség, a feszültség, szorongás megemeli az emberek vérnyomását, ami szintén a szervezet természetes reakciója.
Figyeljünk hát szervezetünk jelzéseire! Ha tudatában vagyunk, hogy életünk mindennapi része a stressz, akkor kiemelten észleljük a jeleket és tegyünk az egészségünk megóvása érdekében! Ha lehet, előzzük meg a stressz kiváltotta betegségeket!
(forrás: Maria Treben: Stressz a mindennapokban)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: