Két napot itthon kell töltenem, ráadásul úgy, hogy pihentessem a lábam. Így néhány dolog kizárt: példádul nem takaríthatok, pedig hátra van még egy-két dolog a lakásban a tavaszi nagytakarításból. Amúgy is esős idő van, a függönyök nem száradnának meg.
És azonnal jön a következő rendkívül fontos kérdés: mit egyek ebédre? Most lenne időm kicsit bonyolultabb ételt főzni, azonban az állapotom miatt nem állhatok hosszabb ideig a sütő mellett. Jó kifogás, mi? Amúgy sem szoktam órákat a konyhában tölteni. A gyorsan elkészíthető, egyszerű ételek híve vagyok. De azért ez mégiscsak jól hangzik, hogy az orvos azt mondta, hogy pihentessem a lábam, ezért nem tudok főzni. Na jó, utóbbit nem mondta, hogy ne főzzek. Amúgy is az éhség az úr, enni pedig kell.
Gondoltam, megnézem, mi van a hűtőben hidegen kívül: burgonya (a múltkor sikerült a sütnivaló burgonya feliratú polcról főzni valót hozni és a párom otthon vette csak észre), répa (az mindig van otthon), egy kis mirelit zöldborsó (ez is rendszerint van a mélyhűtőben). Találtam még vöröshagymát is, meg egy doboz tejfölt. Ez most kicsit olyan, mint régen volt az a műsor, hogy “Majd a Buday“, amiből végülis könyv lett. És mindehhez jött az, hogy olyan étel legyen, amihez nem kell álldogálni a sütő mellett.
Így kitaláltam, hogy legyen mindent bele tepsis rakott valami!
Hozzávalók tehát a tepsis rakotthoz: (szokás szerint vegetáriánus, laktózmentes, gluténmentes verzióban)
- 5-6 szem burgonya,
- 2 közepes répa,
- 1 nagyobb fej vöröshagyma,
- 15-20 dkg mirelit zöldborsó,
- egy nagy laktózmentes tejföl,
- egy egész tojás,
- egy teáskanál útifűmaghéj,
- kevés laktózmentes kemény sajt a tetejére,
- fűszerek – só, bors, paprika, zöldfűszerek – meg amit akartok.
A fenti hozzávalókat kb. két adag ételhez számoltam. Hogyan készítsd el a tepsis rakottat?
Hámozd meg, tisztísd meg és darabold fel a hozzávalókat. Ügyelj arra, hogy amekkorára karikázod a répát, körülbelül akkora darabokra vágd fel a meghámozott burgonyát is, hiszen egyszerre fognak megsülni. Ha mindennel készen vagy, akkor egy előre olajozott hőálló edénybe tegyél bele mindent (én egy piros szilikonformát választottam, mert ennek volt ideális a mérete).
Ezt követően fűszerezd meg a keveréket. A múltkor mondta a párom, ha én úgy gondolom, hogy valamiből keveset kell tennem, akkor tegyek bele kétszer annyit. Szóval, jól fűszerezd és sósd meg, mert a burgonya nagyon eszi a sót.
Majd a tejfölt keverd össze egy nyers tojással, paprikával, kevés sóval, fűszerekkel, tegyél bele útifűmaghéjat is. Erre utólag jöttem rá, mivel nekem kissé szétesett az egész, amikor kivettem a tepsiből. Az útifűmaghéj összefogja. Ha keveset teszel bele, akkor nem érződik rajta az íze és nem lesz olyan az egész, mint egy borzalmasan elrontott aszpikos zöldségkeverék. A tetejére pedig szórj reszelt sajtot – ementáli, trapista, ami épp van otthon. Vannak olyan kemény sajtok is, amik az érlelésük miatt laktózmentesek, inkább ilyet válassz.
Ha vegán módra szeretnéd elkészíteni, akkor boltban kapható növényi joghurt és növényi sajt is, válaszd azt. A sajtot helyettesítheted tofuval. Bár én a tofut nem ajánlom már korábban részletezett okok miatt.
180-200 fokos sütőben, alufólia alatt süsd kb. 15 percig, majd vedd le róla a fóliát, nézd meg, mennyire főtt szét (remélhetőleg nem), és fólia nélkül süsd még, amíg megpirul. Én fólia nélkül sütöttem, így telt 40 percbe. Jó étvágyat!
Oszd meg, ha tetszett a cikk!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: