Gluténterápia

A probiotikumok szerepe a mindennapi táplálkozásban

Ha rendszeresen olvasod a blogomat, akkor egy héttel ezelőtt olvashattál néhány gondolatot a bélbolyhok károsodásának és a vitaminhiánynak az összefüggéseiről. Az írásomat azzal zártam, hogy te magad is sokat tehetsz a bélrendszered érdekében: fogyassz probiotikumokat!

De mi is az a probiotikum és miért is kellene azt fogyasztani? A médiából úgy ömlik ránk a probiotikum reklám, hogy antibiotikum kúra esetén fogyassz probiotikumot. Egy cég már úgy reklámozza a termékét, hogy necsak antibiotikum kúra esetén, hanem rendszeresen fogyassz antibiotikumot.

Akkor most mi az igazság?

Egyél állandóan, vagy csak akkor, ha antibiotikumot ír fel az orvos?

Az antibiotikum fogyasztása mellett pro és kontra érveket találsz az interneten, én ebben nem fogok állást foglalni. Az biztos, hogy az antibiotikum kúra meglehetősen lórúgás a szervezetednek. Az antibiotikumok mellékhatásként károsítják a bélflórát. Ennek a bélkárosításnak a megelőzése, illetve a hatásnak a csökkentése miatt az orvosok és a gyógyszerészek mindig javasolják antibiotikum kúra mellett probiotikum fogyasztását is.

Eddig még új információt gondolom, nem írtam. A lényeg most jön: a probiotikumokat nemcsak antibiotikum kúra során, hanem gyakorlatilag szinte állandóan kellene fogyasztani. Miért is? Nem, nem azért, hogy a táplálékkiegészítő cégeknek több bevételük legyen – bár utóbbi nyilván a következménye lesz annak, ha több probiotikumot eszünk.

Ha bélboholy sorvadásod van, akkor a megtartott diéta mellett kiemelt fontosságú a bélbolyhok visszaépülésének és egészséges működésének elősegítése, és itt jön elő a probiotikumok szerepe az egészséges táplálkozásban

És valóban, a bélbolyhaidra egy életen át figyelni kell.

Mi károsíthatja még a bélbolyhokat? Például, ami a leggyakrabban előfordul

  • betegség következtében előálló sorvadás – erről már írtam sokat, a gluténérzékenység egyik legsúlyosabb, súlyos kihatású következménye ez;

  • dohányzás – bizony-bizony, gondoltad volna?

  • gyomorsavtúltengés, reflux – a folyamatos savas közeg komolyan roncsolja a bélbolyhokat, és a sornak ezzel nincs vége.

Amikor megtudtam, hogy gluténérzékeny vagyok, egy szintén cöliákiás belgyógyász-gasztroenterológus főorvos ismerősünk azt mondta, hogy teljesen jó betegségünk van, hiszen a diéta egy életre megoldja a problémát. És mindemellett jó hír, hogy 5 év alatt helyrejön a bélrendszer.

Erről persze egyből a szakállas vicc jutott eszembe: büntetőtárgyaláson a nagyot halló vádlott kérdezi a bírót: „öt év?”, a bíró válaszol: „nem, kötél”.

Ez az öt év bizony elég hosszú. Bélkárosodástól függően persze lehet, hogy sikerül rövidebb idő alatt is helyrehozni a bélrendszert. Ennek az az elsődleges feltétele, hogy az állapotnak megfelelő diétát tartsa a páciens. Emellett fontos, hogy mindent megtegyünk a bélkárosítás elkerülése és a regeneráció elősegítése érdekében.

Az egészséges bélrendszerhez szükség van arra, hogy a belekben megfelelő, jó, a szervezetnek hasznos baktériumok telepedjenek meg. Ha ezek a jó baktériumok a szervezetben vannak, annak több előnye is van:

  • segítik az emésztést és a felszívódást,

  • megakadályozzák a szervezetre káros baktériumok, vírusok elszaporodását,

  • megakadályozzák, vagy legalábbis hátráltatják az áteresztő bél szindróma kialakulását,

  • védik a bélrendszert a káros hatásokkal szemben – ha például dohányzol, az nemcsak a tüdőd, hanem a bélrendszered is károsítja. Ezért jók a hasznos bélbaktériumok, mert azzal legalább enyhíted a saját károkozásod,

  • az antibiotikumok és más gyógyszerek is károsíthatják a belek állapotát, ezt a károsodást is segít megelőzni az antibiotikumokkal, gyógyszerekkel egyidőben szedett probiotikum,

  • segítik a tápanyagok és a vitaminok felszívódását – és már vissza is jutottunk ismét a hiányállapotokhoz.

Ha ezeket alaposan átgondolod, akkor érthető, hogy miért jó neked is probiotikumot szedni – és nemcsak a táplálékgyártó cégeknek.

És hogy legyen egy kis csavar a történetben… emlékszel az egyik Bud Spencer filmben arra a jelenetre, amikor Piedone és az unokája éppen az asztalnál ülnek és Piedone éppen tömi a gyerekbe az ételt, a nagymama riadalma ellenére? Bud Spencer csak annyit mond: „enni pedig kell”. Igen.

Enni pedig kell, de a táplálékra nemcsak neked, hanem az egészséges bélflórát adó baktériumoknak is szükségük van. Az ő táplálékukat nevezzük prebiotikumoknak (ez kicsit leegyszerűsített magyarázat, de ez a lényege). Ha probiotikumot fogyasztasz, akkor ügyelj arra, hogy a termék tartalmazzon prebiotikumot is. Szerencsére már kaphatóak a magyar piacon is olyan termékek, amelyek mindkettőt tartalmazzák.

Én saját magam is fogyasztok D-vitamin+probiotikum+prebiotikum készítményt. Miért jó D-vitamint szedni? Itt megtalálod rá a választ

Oszd meg, ha tetszett a cikk! 🙂 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!