Egy családi történet jutott eszembe nemrég. Már lassan 10 éve, hogy nem eszem meleg vérű állatok húsát. Egyes tengeri állatokat ritkán megeszem, de számomra nem létkérdés, hogy bármilyen állat húsa a szervezetembe jusson. A párom barátjának családja számára az én étkezési szokásaim meglehetősen furák. Gyakorlatilag nem tudják elképzelni hús nélkül az életüket. Egy ilyen látogatás előtt telefonon egyeztették a párommal a menüt. Mondták, hogy lasagne-t terveznek. Ez náluk természetesen a darált hússal elkészített hagyományos receptet jelenti. A párom mondta, hogy azt Elvira nem fogja megenni, mivel nem eszi meg a húst. A néhány másodperces csöndet a telefonban a párom barátja meglehetősen gyors egyszerűséggel oldotta meg:
“nem gond, teszünk bele spenótot”…
Amit én készítettem nemrég, kicsit más lett. Igaz, hogy spenót ebben is van, de ezt bármikor fel lehet tálalni egy vegetáriánus, gluténérzékeny tányérjára. Sőt, ha ügyesen válogatod meg a hozzávalókat, akkor laktózérzékenyek is fogyaszthatják.
Hogyan is készül hát a spenótos rakott tészta? És hogy jön hozzá a vámpíros film? Az is kiderül rövidesen.
Hozzávalók a spenótos rakott tésztához:
- 450 g fagyasztott spenót, vagy friss levél – ha éppen szezonja van;
- egy csomag gluténmentes tészta – mi 450 g tésztából készítettük és ebből két nagy adag lett;
- egy kis doboz laktózmentes főzőtejszín;
- 4-5 nagy gerezd fokhagyma – minél többet raksz bele, annál kevesebb vámpír jön a közeledbe;
- egy kis fej vöröshagyma – éljen az egészségmegőrzés!;
- 15-20 dkg laktózmentes félkemény vagy kemény sajt (ha parmezánt választasz, akkor nem kell keresned a laktózmentes címkét, mert az laktózmentesnek minősül);
- kevés kókuszzsír vagy olivaolaj a sütéshez;
- két evőkanál kukoricakeményítő;
- fűszerek – só, bors, paprika.
Elkészítés:
Ha mirelit spenótot választottál, akkor azt kicsit korábban vedd ki a mélyhűtőből. A tésztát tedd fel lobogó sós vízbe főni. Nézd meg a főzési időt és egy perccel kevesebbre állítsd, mint a minimum. Ha például azt írták a csomagolsára, hogy 10-12 perc, akkor 9 perc után pánikszerűen vedd ki a tésztát a vízből. 9 perc bőven elég lesz elkészíteni a spenótos szószt.
Pucold meg a vöröshagymát és a fokhagymát, vágd fel apróra. Ha jót akarsz magadnak, akkor hagymaaprítóban tedd mindezt. Így legalább nem csípi a szemed a hagyma.
Közben egy wokban vagy serpenyőben (én a wokot szeretem a legjobban, de ez az én egyéni beütésem) melegíts egy kis kókuszzsírt vagy olívaolajat. Ha nincs, semmi gond, jó a napraforgó olaj is. Az előző kettő egészségesebb. Amikor már serceg az olaj, vedd alacsonyabbra a hőmérsékletet és tedd bele az apróra vágott hagymát és fokhagymát. Fedő alatt párold meg üvegesre. Ha készen van, akkor tedd bele a fűszereket, majd kicsit később tedd bele a spenótot is. Ha mirelitet használsz, akkor az a jó, ha már elkezdett kicsit kiolvadni. Folyamatos kevergetés közben fonnyaszd meg. Nem kell sokat főzni, utána a sütőben sül még elég hosszú ideig. majd öntsd hozzá a főzőtejszínt és a kukoricakeményítőt. Keverd addig kicsit magasabb lángon, amíg be nem sűrűsödik.
Közben kezdd el előmelegíteni a sütőt. A serpenyőben lévő keverékhez tedd hozzá a tésztát, keverd össze és az egészet öntsd bele egy hőálló tálba. Reszelj a tetejére sajtot, tedd be a sütőbe. Nálunk volt itthon mozzarella, azt is tettünk rá, de túl sokat nem számított. Süsd készre 180 fokon, hőkeverés nélkül, 40-45 perc alatt. Közben azért nézd, hogy szpen piruljon a sajt a tetején, akkor lesz finom.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: